Diriliş “Ertuğrul” 21. Bölüm Eleştirisi

14 Mayıs 2015 Perşembe, 23:40

20. bölümde pusuya düşen Ertuğrul ve Alpleri, Türklerin eski savaş taktiklerinden vur kaç takiği ile sayıca üstün olan haçlıların büyük çoğunluğunu öldürmeyi başarır. Bu arada darbeyle obanın beyliğini alan Kurdoğlu, Süleyman Şah’ın yakın adamalarına beyliğini tanımaları ve kendisine biat etmeleri için teklifte bulunur ancak eski entrika ortağı Selcan Hatun da dahil kimse Kurdoğlu’nun teklifini kabul etmez. Kendisine yandaş bulamayacağını anlayan Kurdoğlu, Toyu toplayarak Süleyman Şah ve ailsinin idam kararını aldırmaya çalışır. Toyda kendisine karşı çıkan ‘Yağız Bey’i öldürür ancak bu bile idam kararını toya onaylatmasına yetmez. Toydan Süleyman Şah ve ailesi için ‘sürgün edilme’ cazası çıkar.

Kurdoğlu, rüyasında Ertuğrul’un kılıcıyla öldüğünü görür ve kan ter içinde uyanır. Turgut Alp’i kafesten çıkartarak uyuşturucu suyunu verip sağ kolu olmasını emreder. Suyu alan Turgut Alp’in içtiğini göremedik. Bu iyileştiği ihtimalini getirdi akıllara. Süleyman Şah, oğlu Gündoğdu ve Deli Demir ile kaçma planı yaparlar. Kafesten kaçarlar ancak Turgut Alp ve diğer alpler buna engel olur. Bu arada Ertuğrul, Tapınakçılanır üstad-ı azamı Petrucco Mansini’ya yakalamak üzereyken Titus ve adamlarının yardıma gelmesi üzerine teslim olmak zorunda kalır. Üstad, Ertuğrul’a obadaki Kurdoğlu darbesini haber vermesi ile Kurdoğlu’nun hain olduğu aşikar olur. Ertuğrul ve Alpleri, Tapınakçıların kalesine doğru yol alırken karşılarına Muhiyddin İbn’l Arabi’nin yardımlarına gönderdiği eski Tapınakçı yeni Müslüman Ömer’in yardımıyla kurtulurlar ve obaya doğru yola çıkarlar.

Bu bölüm çok ağır ilerledi. Sürenin büyük bölümünü Kurdoğlu’nun oba içindeki ittifak arayışı doldurdu. Bu yavaş ilermeme umarım dizinin diğer bölümlerine yansımaz. Geçen bölümde hatasını anlayan Selcan Hatun’un Ay Kız ve Halime Hatun’dan özür dileyerek helallık alması, artık iyilerin safına geçtiği imajını sağlamlaştırdı. (Puan:10/6)

Yeni bölüm fragmanı dizi bitişinde yayınlanması güzel oldu. Bakalım 22. bölümde Ertuğrul, Kurdoğlu’nu alaşağı edebilecek mi? Bu sorunun cevabı için 1 hafta beklememiz gerekecek. İyi seyirler.

Kaynak

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz