e
sv

3 Idiots

1018 Okunma
3 aptal

Bazı filmler insanları derinden etkiler. 3 Idiots yani Türkçe çevirmesi ile 3 Aptal filmi de bir çok kesimi derinden etkileyebilecek tarzda bir yapıt. Bu filmin Türkiye’de tanınması bir çok şeyi değiştirdi diyebiliriz. Başta Hint yapımı filmlere bakış açısını.. Ön yargılı bir toplum olduğumuz için Hint filmleri gözümüzde Hint danslarıyla geçebilecek tarzda bir düşünce oluşturuyordu. Fakat bu filmin başrol oyuncusu Aamir Khan her zaman olduğu gibi oyunculuğunu konuşturdu ve ülkemizde Hint filmlerinin de oldukça etkileyici ve sürükleyici olduğunu gösterdi. Üstelik Aamir Khan hayranlarının Aamir’de sevdiği en büyük özelliklerden bir tanesi de daima oynadığı filmlerin konulu olması ve filmde bir çok mesaj içermesidir. Ve kesinlikle oldukça haklılar…

Filmin konusu farklı bölgelerden gelen 3 öğrencinin aynı okulda buluşmalarını ve bu okul süresince yaşadıklarını gözler önüne seriyor. Bir öğrenci üniversite ortamında neden ve nasıl değişebilir? İşte bu filmde bir öğrencinin kafa yapısından okuduğu bölümü sevip sevmediğine kadar bir çok şeyi rahatlıkla görebilmeniz mümkün !

Rancho sıra dışı farklı bir kişilik. Ezberi eğitime karşı olan ve sistemdeki yanlışlara sürekli tepki koyan çok zeki ve akıllı bir öğrenci. Bu farklılığını ve zekasını da okula geldiği ilk gün belli edebiliyor. Farhan ise babasının isteği üzerine mühendislik okuyan, fotoğrafçılık tutkusu ile yanıp tutuşan bir genç. Raju‘nun durumu ise Rancho ve Farhan’a oranla daha kötü. Çünkü onun evde kalmış bir ablası ve yatalak bir babası var. Onlara bakabilmek için okuması gerekiyor. Çünkü fakir bir ailesi var.

3 idiots

3 idiots

Film genel olarak bu 3 öğrencinin buluşmasını anlatıyor. Fakat filmde ders niteliğinde onlarca farklı konu mevcut. Filmi beğenmeme sebep olan en büyük etkende bu olabilir. Bu üç gencin macera, hüzün ve mutluluk dolu üniversite hayatını konu alan 3 Idiots filmini izlemenizi kesinlikle öneriyorum.

Biraz uzun bir film olsa bile hayatınızdan boşa gitmeyecek zaman olduğu için kesinlikle süreyi dert etmeyin. Çünkü yaşamınızda filmde vurgulanmak istenen olaylar daima olmakta. Gerek sizde, gerek çevrenizde..

Filmden akıldan kalan bir söz dizisi ;

”Sonuçlar böyle ifşa edilmemeli bence.
Neden birinin başarısızlığı herkese ilan ediliyor ki? Eğer demir eksikliğiniz varsa, doktor size bunun için ilaç mı yazar, yoksa bunu televizyona mı verir?”

 

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

3 Idiots