e
sv

Akne nedir? Akne belirtileri nelerdir? Akne tedavisi nasıl yapılır? Akne hakkında merak edilenler ve sıkça sorulan sorular…

806 Okunma
"Akne" Tedavisi Nasıl Yapılır?
avatar

Yasin

 • e

  Mutlu

 • e

  Eğlenmiş

 • e

  Şaşırmış

 • e

  Kızgın

 • e

  Üzgün

İnsanların detaylı sorular sorduğu ve ayrıntılarını merak ettiği Akne hakkında; Akne nedir?, Akne belirtileri nelerdir?, Akne tedavisi nasıl yapılır? gibi soruların yanıtlarını sizin için arandı.

Akne Tedavisi Nasıl Yapılır?

Akne tedavisi için öncelikle bir doktora gidilmesi önerilir. Uzmanlardan alınacak yardımla daha sağlıklı ve kesin çözümlü bir tedavi uygulanır. Vücut tipinden vücut tipine değişiklikler gösteren Akne bazı kişilerle basit bazı kişilerde ise ağrılı bir süreç geçrilmesine neden olur.Akneiçin doktorun uygun gördüğü antibiyotik tedavisi uygulanabilir. Hekiminiz tarafından verilen kremler Akne tedavisinde önemli rol oynar. Kadınlarda Akne tedavisinde ise hormon düzenleyici ilaçlar tercih edilebilir. Gerekli hormon testleri yapılarak bu tedaviye başalanabilir. Doktora danışılmadan kullanılan hormon ilaçları veya antibiyotikler vücudunuzda daha büyük problemlere yol açabilir.
Aşırı stres tek başına Akne oluşumuna neden olabiliyor. Bunun yanı sıra kişi özellikle yoğun stres altındayken de bazen farkında olmadan bırakan bir tabloyu ortaya çıkartıyor. Böyle bir durumla karşılaşıldığında Akne tedavisinin yanı sıra psikolojik destek alınması da tedavinin başarısı için önem taşıyor.

Bazı ilaç tedavilerinin yan etkileri Akne neden olabiliyor. Akne neden olan ilaçların başında ağızdan alınan uzun süreli kortizon tedavileri geliyor. Sporcuların kullandığı steroidler ile bazı ilaçlar ve uzun süreli B vitamini kullanımı da Akne yol açabiliyor ya da mevcut Akne şiddetlendirebiliyor. Bu nedenle Akne şikayeti ile uzmanına giden hastaların kullandıkları ilaç ve vitaminlerin isimlerini doktoruna bildirmeleri gerekiyor.Akne için altı çizilen zaman dilimleri bu açıdan çok önemli.

Akne oluşumuna etki eden faktörler nelerdir?

Akne oluşumunda; genetik, beslenme, çevresel faktörler ve hormonların rolü vardır. Her iki cinste de testesteron hormonunun rolü bilinmektedir. Bazı vakalarda testesteron hormonu fazlayken bazı vakalarda testesteron normal ancak yağ hücrelerinin testesterona yanıtı aşırıdır. Anne babanın birinde Akne görülmesi çocuklarında Akne ortaya çıkmasını kolaylaştırmaktadır. Kimi ilaçların özellikle hormon ilaçlarının Akne artırıcı özelliği vardır. Bazı vakalarda kalitesiz kozmetik ürünler, aşırı yağlı besinler Akne artırabilirler. Akne yoğunluğu sonbahar ve kış mevsiminde de artış gösterebilir.

Akne tipleri nelerdir?

Akne daha ziyade ergen erkeklerde görülen ateş ve eklem ağrısı ve şiddetli karakterize bir hastalıktır.Akne , özellikle şiddetli vakalar bazı hastalıklara eşlik edebilir.
Bu vakalarda hormonal testlerin mutlaka yapılması ve altta yatan hastalığın tedavisi gereklidir. Böbrek üstü tümörlerinde aşırı hormon salınımına bağlı Akne ortaya çıkabilir.

Mesleki veya kimyasal maruziyete bağlı Akne ortaya çıkabilir. Ağır yağlar, gres, polivinil klorür, klorlu aromatik hidrokarbonlar ve katran maruziyeti Akne neden olabilir. Bazı ilaçların kullanımından sonra ani ve şiddetli Akne oluşumu gözlenebilir. Bu durumda tanı öykü ile konur. Uzun süreli güçlü antibiyotik kullananlarda antibiyotiğe dirençli Akne ortaya çıkabilir.

Akne tedavisi nasıl yapılır?

Akne tedavisinde ilaçların krem ve ağızdan formları kullanılabilir. Cildin sebum dengesinin sağlanması için etkili cilt temizliği yapılmalıdır. Antibiyotiklerin de Akne tedavisinde yeri vardır. Krem ve veya oral formu tercih edilebilir. Yağ bezlerinin aktivitesini baskılamak ve yeni komedon oluşumunu önlemek içinde ilaçlar geliştirilmiştir.
Akne nasıl geçer?

Akne ne iyi gelir?
Akne evde bitkisel çözüm nedir? İşte Akne kurutucu doğal tarif…
Akne nasıl geçer? sorusu kadın erkek herkesin sorduğu sorular arasında yer almaktadır. Dünyadaki milyonlarca insanı etkileyen Akne, en yaygın problemlerden biridir. Yetişkinler Akne ile başa çıkmayı öğrenirken gençler derinden etkilenebilir. Sizde Akne kesin çözüm arayışındaysanız ve Akne hakkındaki doğal tedavi yöntemlerini merak ediyorsanız sizler için araştırdığımız bilgilere göz önüne almalısınız.
Yakın temasta olan bireyler arasında hızla yayılma eğilimi gösterir. Virüs veya bakteriyel kaynaklı olabileceği için etkene göre tedavi metodu değişiklik gösterir.

Halsizlik, yorgunluk, eklem ağrısı gibi genel belirtiler de görülür.Şikâyetleri olan hastaların bir an önce doktora görünmesi gerekir.Bakteriyel sebeplerle oluşan Akne hastalık daha ağır seyreder. Doktorun yaptığı testler ile hastalık kolayca saptanabilir ve yayılmadan tedavi edilebilir. Bu nedenle kişide yukarıda sözü edilen belirtilerden bir veya daha fazlası görüldüğünde hemen bir uzmandan yardım alması önemlidir.Çok konuşulan bir işde çalışmak,Yeterli sıvı alınmaması,Sigara kullanımı,Aşırı sıcak veya soğuk besin tüketilmesi,Acı baharatlar tüketilmesi,Akol kullanımı konusunda dikkatli olmamız gerekiyor.

Herkese Sağlıklı Günler Dileriz

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.
okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Akne nedir? Akne belirtileri nelerdir? Akne tedavisi nasıl yapılır? Akne hakkında merak edilenler ve sıkça sorulan sorular…