e
sv

Devrim Yapan 10 Yeni Teknoloji

853 Okunma
avatar

Yasin

 • e

  Mutlu

 • e

  Eğlenmiş

 • e

  Şaşırmış

 • e

  Kızgın

 • e

  Üzgün

Teknolojilerdeki baş döndürücü gelişmeler yaşama biçimimizi de hızla değiştiriyor. Fütürizmin geleceği erken okumaya odaklı “olumlu gelecek tasarımı” yeni bir çağ başlattı. Geleceği düşleyip planlayan, yani geleceği edilgen bir halde beklemek yerine etkin bir tutumla tasarlayan, kurguladıklarını bilgi ve teknolojiyi kullanarak uygulayan fütüristler dünyayı yönetmeye başladılar. İşte devrim yapan on yeni teknoloji :

1. Sohbet Bot’ları ve Konuşan Arayüzler:

Yapay zeka sayesinde, günlük hayatta ve iş yerlerinde herşeyi hem otomatikleştirmek hem de daha az sıkıcı hale getirmek için bilgisayarlar ve teknoloji ile daha fazla diyalog kuruyoruz.

2. Elektrovibrasyon Teknolojisi:

Elektrovibrasyon teknolojisi mobil dokunmatik ekranları dramatik bir biçimde değiştiriyor. Farklı doku türlerinin hissedilebilir olması çevrimiçi alışverişte çığır açıyor. Kumaşının dokusu ve kalitesi hakkında endişelenmeden online kıyafet seçmenin keyfi inanılmaz. Bu teknoloji aynı zamanda toplumsal açıdan başka yararlar da sağlıyor. Örneğin, görme sorunu olanlar herkes gibi akıllı telefonlara erişebilirler.

3. Gerçek Zamanlı Çeviri:

2012’de Microsoft, anında konuşma çevirisini gerçekleştirdi ve artık gerçek zamanlı çok dilli konferans görüşmeleri ticari bir realite haline geldi. Doğal dil işleme özelliklerinin telefon uygulamalarına eklenmesiyle, arada bir çevirmen olmadan, aynı anda ve çok sayıda dilde, önemli konuları tek bir tıklamayla konuşabiliyoruz.

4. Leap Motion:

El ve parmak hareketlerimizle bir bilgisayarı hiç dokunmadan üç boyutlu olarak kontrol edebiliyoruz. Bilgisayarlarımızın USB portuna bağladığımız cihazın sensörleri ve kameraları parmaklarımızın havadaki hareketlerini milimetrenin yüzde biri hassaslığında algılıyor.

5. Havadan, Sudan, Bitkilerden Yakıt Üretimi:

Fischer-Tropsch yakıt üretim tekniğinden sonra, şimdi de hava, su, bitkiler kullanılarak benzin üretebilen yakıt merkezleri yeni nesil sentetik yakıtlar üretiyor. Bu teknoloji enerji arzı sorunlarının çözülmesine ve küresel ısınmayı önlemeye yardımcı olabilecek.

6. Biyonik El:

Beyin sinyalleriyle kontrol edilen biyonik eller, parmaksız kişilerin narin nesneleri alıp tutabilecek kadar işlevsel ellere sahip olmalarını sağlıyor. Beyin tarafından tamamen kontrol edilebiliyor ve hiçbir ameliyat gerektirmiyor. Biyoteknolojik gelişmeler sınır tanımıyor.

7. Arttırılmış Gerçeklik:

Mobil teknolojinin geleceği iki kelimeyle özetlenebilir: “arttırılmış gerçeklik”. Çıplak gözle gördüğümüz görüntülerin daha gelişmiş bir versiyonuyla karşılaşmak büyüleyici. Akıllı telefonumuz, algıladığı ses, video, grafik ve GPS gibi verileri, arttırılmış gerçeklik teknolojisiyle bilgisayar tarafından üretilen duyu girdilerini kullanarak geliştiriyor.

8. Sürücüsüz Araçlar:

Sürücüsüz araçlarla birlikte, elektrikli araçlar da bildiğimiz otomobil endüstrisi üzerinde büyük bir etki oluşturdu. Sürücüsüz araçlar giderek otomobil sahibi olma ihtiyacını ortadan kaldıracak ve elektrikli araçlar da fosil yakıt tüketimini değiştirecek.

9. Makine Öğrenmesi:

1980’lerde yazılım şirketi kurmak isteyenler, 1990’larda internet şirketi kurmak isteyenler,. 2000’li yıllarda sosyal bir ağ kurmak isteyenler çoktu. 2010’lu yıllarda makine öğrenmesi (machine learning) şirketleri öne çıktı. Eski işletmeler bile kendilerini yenileyip makinenin “bilişsel devrim”ine katılmaya çalışıyor. Verilerden matematiksel ve istatistiksel metotlarla çıkarımlar yapıp tahminlerde bulunan “öğrenen makinelere” örnek olarak da satranç ustası Deep Blue karşımızda.

10. Sunucusuz Mimariler:

AWS, Cloud veya Azure gibi “hizmet işlev” platformlarının yükselmesi, sunucu, altyapı ve işletim sistemini soyutlaştırarak, DevOps gibi önemli maliyetleri asgari seviyeye indiriyor. Uygulamaları sunucu yönetmekle zaman kaybetmeden böyle bir çerçevede oluşturmak, maliyetlerin cepte kalan kısmıyla hizmetleri geliştirmeyi hızlandırmaya fırsat yaratıyor.

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Devrim Yapan 10 Yeni Teknoloji