e
sv

Evimizin Isısını Korumak İçin Yapmamız Gerekenler

971 Okunma

Bugünlerde ülkemizde kış aldı başını gidiyor. Evlerimizde ısıyı korumak artık çok önemli bir konu haline geldi. Evlerimizi iyi veya kötü ısıtıyoruz ama bu ısıyı koruyamazsak hem yakıt giderlerimiz artıyor hemde evlerimizde bir süre sonra üşümeye başlıyoruz. Kendi evimde takip ettiğim basit ama etkili yöntemleri sizlerle paylaşmak istiyorum.

  1. Pencelerin çevresinde var olan boşlukları 5-10 TL gibi bir ücretle aldığım şeffaf silikon ile kapattım.
  2. Geceleri sıcaklık çok azaldığı için bütün evin kalın perdelerini çekiyorum. Hatta yatak odamın camının kalın perdesini 2 taneye çıkardım ve alt kısmına kalın bir battaniye ile ısı geçişini engelledim.
  3. Buzdolaplarında kullanılan aliminyum folyoyu kalorifer peteklerinin arkasına yerleştirerek duvara giden gereksiz ısı akışını odalara geri yönlendirdim.
  4. Odaların kapılarını kapalı tutuyorum. Yaşam alanlarında açıkda görünür şekilde fayans bırakmadım. Buralara halıfleks denilen ince halı parçacıklarından sererek kapattım.
  5. Evimin dış kapısı ve balkon kapısının etrafına 5-10 TL gibi ücretle temin ettiğim süngerle yalıtım yaptım.
  6. En önemli konulardan birisi ise, eğer kombinizin boruları duvarlarından dışından gidiyorsa boru şeklinde piyasada bulunan süngerlerden temin ederek kombi borularını yalıtmanız gerekmektedir. Son maddeyi ben uygulamadım çünkü borular duvar içersinden gidiyor.

Bu yazımızda evimizde ısıyı korumak için yapılabilecek amatör yöntemlerden bahsettik. Bunlar basitçe yapılan yöntemlerdir sadece geçici süreliğine fayda sağlayacaktır. Doğru olan yöntemlerse evimize ısı yalıtımı yaptırmak, çift cam kullanmak, dış cephe ısı yalıtımı yaptırmak gibi sıralanabilir.

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Evimizin Isısını Korumak İçin Yapmamız Gerekenler