arama

Facebook Yorumda Senden Bahsetti Virüsü Temizleme

  • Yasin Yasin
  • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
    Loading...

Son zamanlarda birçok facebook profilinde paylaşılan bir video veya içerikde yorum kısmında isminizin yazdığını gördüğünüz olmuştur. Bahsi geçen videoya tıkladığınızda sizi bir başka siteye veya video içeriğine yönlendirir. Bu videoyu izlemeye çalıştığınızda veya herhangi bir linke tıkladığınızda artık herşey için çok geçtir. Öncelikle böyle durumlara maruz kalmamak için bilgisayarınıza bilmediğiniz sitelerden dosya indirmeyiniz. Bilmediğiniz usb diskleri veya CD içeriklerini açmayınız. Bu uyarı yöntemlerini uygulamanıza rağmen bu virüs facebook profilinize bulaşmışsa artık yapılacak birkaç seçenek dışında birşey kalmıyor.

1. Yöntem

Başlat > Çalıştır’a giriyorsunuz. Buraya “regedit” yazıyorsunuz. Önünüze gelen ekranda regedit üzerinde sağ tıklayıp “Yönetici olarak çalıştır” seçeneği ile dosyayı açıyoruz. Açılan kayıt defterinde HKEY_LOCAL_MACHİNE-SOFTWARE > Policies > Google > Chrome > yolunu takip ediyorsunuz. Buradaki “eagmciolnojfofmggkffclbonhleeank” gibi karmaşık harflerden oluşan satırların hepsini siliyorsunuz. Bilgisayarı kapatıp açtıktan sonra büyük ihtimal sorununuz düzelmiş olacak.,

2. Yöntem

Bu yöntemi kullanabilmek için bilgisayarınızda gizli dosyalarını görünür olması gerekiyor. Bunun için öncelikle bilgisayarımı açın. Solda Düzenle butonunu göreceksiniz ona tıklayın. Klasör ve Arama Seçenekleri bölümüne tıklayın. Açılan pencerede görünüm sekmesine tıklayın. Gizli dosya, klasör ve sürücüleri göster i işaretleyin uygula>tamam deyip çıkın. Artık çözümümüzü uyugulayabiliriz.

Yapmamız gerekenler :

C:\Documents and Settings\KULLANICI ADINIZ\Local Settings\Application Data\Google\Chrome\User Data\Default\Extensions (Win 7 içinC:\Users\Bilgisayar\AppData\Local\Google\Chrome\User Data\Default\Extensions) yolunu takip edin. Buradaki Extensions klasörünün içerisindeki dosyalar Chrome’a eklediğiniz eklentileri ifade eder. Yani oradaki dosyalar reklam engelleyicisi Ad Block da olabilir, Chrome’a eklediğiniz bir tema da. Tavsiyemiz Chrome’yi kapatın. Extensions klasörü içerisindeki dosyaları masaüstünde yedekleyin. Yani oradaki dosyaları kopyalayıp masaüstünde bir klasöre yapıştırın. (Yedeğini alın) Daha sonra bu klasör içerisindeki “sfasfadsxax” isimli klasörleri silin.

3. Yöntem

Başlat > Denetim Masası > Program Kaldır’ kısmına gelin. Buradan Google Chrome bulun bilgisayarınızdan kaldırın. Daha sonra Bilgisayarım simgesine tıklayıp yukarıdaki arama bölümüne Chrome yazarak aratıyoruz. Çıkan bütün klasörleri ve dosyaları siliyoruz. Daha sonra bilgisayarımıza yeniden chrome kuruyoruz. Artık bilgisayarımızdan facebook virüsleri bilgisayarımızdan tamamen silindi. Yorum kısmından bize yorumlarınızı göndererek diğer okuyucularımıza yol gösterebilirsiniz.