e
sv

goo.gl & bit.ly’de (URL kısaltma servisleri) linklerin izini sürme

387 Okunma
avatar

Yasin

 • e

  Mutlu

 • e

  Eğlenmiş

 • e

  Şaşırmış

 • e

  Kızgın

 • e

  Üzgün

Twitter’ın 140 karakterlik bir özgürlük sunmasından sonra bir çok kısaltma servisleri türedi. Bazen bu kısaltma servisleri bize linkleri doğru olarak sunsa da bazıları linkleri göstermede sıkıntı çıkarıyor. Bazen de linke tıkladığımızda bu bilgisayarımıza indirdiğimiz zararlı bir dosya olabiliyor. Peki dosyayı nereden indirdik? Bu linkin esas kaynağı ne? Bu olay; araştırmacı ve soruşturmacılar için önem taşıdığı gibi; bilinçli her kullanıcı tarafından göz önünde bulundurulması gereken bir durumdur.

Diyelim ki elinizde bir goo.gl hizmeti ile kısaltılmış bir link var: // Firefox tarayıcısının direkt olarak indirme linki // http://goo.gl/HyJzhL Tabi ilk önce siz bunun Firefox’a ait olduğunu bilmiyorsunuz.(Tıklarsanız direkt olarak Firefox’un son sürümü kurulumu bilgisayarınıza iner) Ancak öğrenmek basit; elinizdeki linkin sonuna (+) ekliyorsunuz. Yani linkimiz http://goo.gl/HyJzhL+ olmuş oluyor. Ve tersine mühendislik işliyor: Aşağıda ekran görüntüsü verilen sayfa açılıyor. Böylece sayfanın kaynağının Mozilla.org.tr olduğunu bulmuş oluyorsunuz. Yukarıda anlattıklarımın tamamı aynı şekilde bit.ly için de geçerlidir.

aaa

 • Aynı zamanda linklere kaç defa tıklandığını, ülke bazında nerelerde tıklandığını, hangi işletim sistemini tarafından tıklandığını, kullanılan tarayıcıyı ve daha bir çok analitik istatistikleri de görebiliyoruz.Ayrıca goo.gl için başka bir yol daha var. Aynı şekilde linkin ana bölümü ile uzantısının arasına /info/ yazdığımızda da aynı işlem gerçekleşiyor. Yukardaki örnek için tam olarak şöyle: http://goo.gl/info/HyJzhL
okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

goo.gl & bit.ly’de (URL kısaltma servisleri) linklerin izini sürme