e
sv

Google: Günde 18 Milyon COVID-19 Kimlik Avı E-Postasını Engelliyoruz

1086 Okunma

Google yaptığı açıklamada günlük olarak 240 milyon COVİD 19 spam iletisini Gmail posta kutularından görünmesini engellediğini belirtiyor.

Google, zararlı yazılım  içeren COVID-19 e-postalarına karşı insanları uyanık olması konusunda uyarıyor. Geçen hafta, şirketin Gmail hizmeti günde yaklaşık olarak 18 milyon kötü amaçlı yazılım ve kimlik avı e-postasını engellediğini söylüyor .  

Zararlı yazılım içeren mesajlar, halkın pandemi etrafındaki korkularından yararlanmak için tasarlanmıştır. Google’a göre, Siber suçlular Dünya Sağlık Örgütü gibi davranan ve bağış isteyen sahte e-postalar oluşturuyor, bu e -postalar bilgisayarınızı ele geçirerek insanları kandırmak üzere içerisinde bilgisiayarınızı ele geçirekek bir dosya ile birleştirildiğine dikkat çekiyor.

Gönderilen  e-postalar, içerik olarak şirketinizin Bilgi İşlem personelinin kullandığı formata benzer dosyalar gönderildiğini açıklıyor.

Bunların yanında iyi haber ise Gmail, kullanıcılara ulaşmaya çalışan spam ve kimlik avı e-postalarının yüzde 99,9’undan fazlasını engellemeye devam ediyor tabi ki  şirketin spam filtresi mükemmel değil; 18 milyonun yüzde 0,1’i binlerce kötü amaçlı COVID-19 e-postasının her gün birçok Gmail kullanıcılarına ulaştığını gösteriyor.

Spam filtrelerini atlamak için, bilgisayar korsanları, Gmail’i yanıltmak için e-postalarını rutin olarak küçük ayarlarla değiştirerek mesajların kullanıcı gelen kutularına girmesine izin veriyor. Google’a göre, Gmail kullanıcılarına gönderilen kötü amaçlı belgelerin yüzde 63’ü teknik olarak önceki tüm posta eklerinden farklı olacaktır.

Buna yanıt olarak, şirket, e-postayla gönderilen belgeleri kötü niyetli davranış belirtileri açısından daha iyi analiz edebilen yeni bir yapay zeka destekli tarayıcı oluşturdu . Zararlı bir şey algılanması durumunda , tarayıcı e-postayı otomatik olarak spam klasörünüze yönlendiriyor.

Google, güvende kalmak için Gmail kullanıcılarının gelen kutunuzdan tanımadığınız dosyaları bilgisayarınıza indirmekten kaçınmasını öneriyor. Google, “Giriş kimlik bilgilerini vermeden veya bir bağlantıyı tıklamadan önce URL’lerin bütünlüğünü kontrol edin; sahte URL’ler genellikle gerçek URL’leri taklit eder ve birbirine benzer alan adları kullanır” diye ekliyor.

etiketlerETİKETLER
okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Google: Günde 18 Milyon COVID-19 Kimlik Avı E-Postasını Engelliyoruz