e
sv

Gürcistan Batum Şehrinde Nereler Gezilir ?

1280 Okunma
avatar

Yasin

 • e

  Mutlu

 • e

  Eğlenmiş

 • e

  Şaşırmış

 • e

  Kızgın

 • e

  Üzgün

Gürcistan bilhassa son zamanlarda Batum ilinin çağdaş gelişiminden ardından fenomen tatil yerleri arasında olmaya başladı. Harika ışıltısı ve bir bir sürü eğlence mekanıyla gece yaşamının sabahın ilk ışıklarına kadar dolu dolu geçtiği Batum’da tatil yapmak istiyorsanız yalnızca kimliğiniz ile Gürcistan hududuna ya da havaalanın da Gürcistan uçağına gitmeniz yeterli…

Batum şehri gezmek için mükemmel bir başlangıç olarak karşımıza çıkıyor. Batum, deniz kıyısında oluşturulmuş tam bir tatil şehri. Liman şehiri nitelikleri taşıyan il , kocaman turistik gemilerin durak noktası olması sebebiyle birden fazla millete ait turisti ağırlıyor. Tarihi dokusu korunan şehirde, gökdelenler, lüks casino otelleri, yepyeni yapılmış durumda olan çağdaş binalar ile bakımlı tarihi yapılar, eskiyen kiliseler bir arada yer alıyor . Batum il merkezi yürüyerek keşfedilecek kadar küçük sayılır.

Batum-Bulvari-728x485

Batum Bulvarı

Batum Bulvarı, şehir merkezindeki plaja paralel uzanan 7 kilometre uzunluğunda palmiyelerle süslü bulvar; kafeleri, çeşmeleri, heykelleri ve park alanlarıyla turistlerin ilgisini çekiyor . Yaz akşamları milletin ve turistlerin doldurduğu bulvar  güzel yürüyüş sahaları , bisiklet yolları , şirin lokanta ve kafelerle  süslenmiş durumda. Bulvar boyunca uzanan parkların yapımına 1881’de tek Alman bahçıvan aracılığıyla başlanmış. Bulvarda üzerinde birbirinden güzel parklar bulunuyor. Nurigeli yapay gölü yine bu bulvar üzerinde ki parklarda bulunuyor. Bulvar o kadar renkli özelliklere sahip ki kendinizi bulvarda gezerken birden hayvanat bahçesini gezerken bulabilirsiniz.

Tiyatro Meydanı, Altın renkli Poseidon Heykeli ve Opera binasının olduğu bölgeye Tiyatro Meydanı deniliyor. Meydan birbirinden güzel rengarenk çiçekleriyle sizi kendine aşık edecektir.

Piazza Meydanı (Piazza Square), Batum’da kesinlikle görülmesi gereken yerlerin başında gelen Piazza meydanı size Avrupa şehirlerinde geziyormuş hissini verecek. 5700 metre kare alanı olan meydan birbirinden güzel pub ve kafelerin iç içe geçmiş hali. Akşamları canlı müzik seslerini sürekli duyabiliyorsunuz. Bu meydanın güzelliklerinden bir tanesi de sizi etkisi altına alan kahve kokusu, sizi cafelerden bir tanesine çekmeye yetecektir.

Batumi-Piazza-Square-728x435

Piazza Meydanı (Piazza Square)

 

Chacha Tower, Konaktaki Saat Kulesinin bir kopyasının bulunduğu bu meydan 25 metre yüksekliğindeki saat kulesiyle dikkat çekiyor. Saat kulesinin ayağında 4 adet çeşme bulunuyor ve her gün akşam saat 19:00’da  10 dakikalığına Gürcü içkisi Chacha akıyor.

Batum Limanı, Karadeniz ticaretinde önemli noktalardan birisi olan batum limanı değişik yönetim binasıyla dikkat çekiyor.

Astronomik Saat (Astronomic Clock),  Eski National Bank of Georgia binasının üstünde bulunan saatler Prag ve Venedik’teki saatlere çok benziyor.

Avrupa Meydanı (Europe Square), Şehrin merkezi olarak biliniyor.Parkın merkezinde yer alan, elinde altın koyun postu ile Medea Heykeli bir milyon Lari harcanarak yapılmış.

Batumi-Europe-Square-728x462

Avrupa Meydanı (Europe Square)

Alfabe Kulesi, 2012 yılında 130 metre yüksekliğinde yapılan Alfabe kulesi, dünyanın en eski alfabelerinden birisi olan Gürcü Alfabesine ithafen yapılmış. Tasarım olarak DNA sarmallarına benzeyen kule üzerinde şehri seyretmek için bir tane restoran planlanmış ancak henüz hizmete açılmamıştır.

Ferris Wheel, 55 metre yüksekliğinde ve 250 kişi taşıma kapasiteli dönme dolap şehri yüksekten izlemek isteyenler için ideal. Dönme dolap bir turunu yaklaşık 10 dakika sürede tamamlıyor.Ali ve Nino heykelinin hemen yakınında bulunuyor.

Aşk Heykeli (Ali ve Nino Heykeli), Batum Limanın anında yanında deniz kıyısında yer alan , 7 metre yüksekliğinde metalden yapılmış heykel, görülmesi gerekli bulunan mühim bir sanat yapıtı olarak geçiyor. Heykeltıraş Tamara Kvesitadze aracılığıyla yapılmış bulunan bu Aşk heykeli Azeri çocuk Ali ve Gürcü kız Nino arasındaki aşkı anlatmaktadır. Tek bayan ve tek erkekten meydana gelen 2 metal heykel, her 10 dakikada başka bir açı alarak iç içe geçmektedir.

Batum Fener Kulesi (Batumi Lighthouse), İlk olarak Osmanlı çağında 1863’de yapılmış . 1878 senesinde Ruslar 2. kez inşa etmişler. Günümüzdeki 21 metre yüksekliğindeki feneri ise 1882 senesinde Fransız Mühendisleri inşa etmiş. Batum limanında Hotel kempinski’nin yanında bulunuyor.

Ferris-Wheel-Alphabet-Tower-728x521

Dönme Dolap ve Alfabe Kulesi

Ermeni Apostolik Kilisesi (Armenian Apostolic Church), Orjinali ahşaptan olan kilise 1873’te yapılmış. Birçok zarara uğrayan kilise bağışlarla 1880’lerde Avusturyalı mimarlarca yeniden yapılmış. Sovyet Rusya zamanında planetaryum olarak kullanılan kilise, planetariumun 1992’de Batum Hükümet Üniversitesi’ne taşınmasıyla yeniden kilise olarak açılmıştır.

St Nickolas Church, Piazza Meydanının yakınlarındaki kilise, Batum’un en iyi binalarından biridir. Osmanlı İmparatorluğu egemenliği çağında inşaatı Yunanlılar aracılığıyla başlatılmış. Osmanlı sultanı Kilisede zil olmaması koşuluyla inşata müsaade vermiş. 1865 senesinde başlanılan kilise inşatında kullanılan taşlar Trabzon’dan getirilmiş. Kilise 2012 senesinde tamamıyla yenilenmiştir.

Orta Camii, Batum’da ayakta olan bir camidir. 1880 senelerinde diğer 2 cami arasına yapıldığından Ortada Camii olarak adlandırılmış. Bütün öbür dini yapılarda meydana geldiği gibi Sovyet çağında kapatılmıştır. 1990’lı senelerde yenilenen Camii, son olarak Kuran Eğitimi ve Müftülük binasıyla birlikte hizmet vermektedir.

Virgin Mary Kilisesi (Cathedral Church of Virgin Mary), Batum’un katedrali sayılan kilise 19. asırda yapılmış epeyce görkemli ve iyi bir mimari yapıya sahiptir . Neo-Gotik tarzda yapılmış 3 kubbeli kilisenin kocaman rengarenk vitray camlarında, birçok dini oyun,sahne sergilenmiş. Sovyet zamanında arşiv ve yüksek gerilim laboratuvarı olarak kullanılmış katedral, şu an Batum şehrinin en büyük kilisesidir.

Cathedral-Church-Virgin-Mary-728x485

Virgin Mary Kilisesi

Batum Botanik Bahçesi, Batum merkeze 9 km mesafede , Karadeniz’in kıyısında Mtsvane Kontskhi kısmında yer alıyor . 108,7 hektarlık dağıldığı alanıyla bahçe, dünyanın en kocaman botanik parkları aralarında geçiyor. 5000’den fazla bitki türü barındıran bahçede, Kafkasya’ya has yarısı tropik bitkilerin yanında Uzak Asya, Yeni Zelanda, Kuzeyin Amerika , Güney Amerika , Himalayalar, Avustralya ve Akdeniz bitkilerinin sergilendiği bölümler de bulunuyor. Park sahasını gezmek tahmini 1,5 saat civarı sürebiliyor.

 

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Gürcistan Batum Şehrinde Nereler Gezilir ?