e
sv

Hafıza Kartı Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir

683 Okunma

Günlük hayatta kullandığımız birçok cihaz hafıza kartına ihtiyaç duyuyor. Hafıza kartı seçiminde genel olarak dikkat etmemiz gereken noktalar aslında mantıken bellidir. Bugüne kadar birçok hafıza kartını kullanmış birisi olarak sizlere önerilerim aşağıda ki gibidir. Yorum bölümünden yazarak sorularınıza yanıt alabilirsiniz.

  • Hızlı bir hafıza kartı almamız gerekmektedir. Hafıza kartları 1-10 arasında değerler ile hızları belirtilir. Genel olarak hafıza kartlarına baktığınızda üzerlerinde class 10 gibi yazılar yazdığını görürsünüz.Genel olarak birçok markada yazma hızları yuvarlak içersinde belirtilmektedir. Örneğin yukarıdaki resimdeki hafıza kartımızın yazma hızı class 4 tür. Bu hafıza kartımızın anlık yazma hızını gösterir. Hafıza kartımız ne kadar hızlı olursa kullandığımız cihazda bize o kadar yardımcı olacaktır. Örneğin fotoğraf makinelerine hafıza kartı seçerken kesinlikle Class 10 seçmeliyiz. Çünkü birçok makinede ham formatta çekilen fotoğraflar 20-30 MB boyutlarına ulaşmaktadır. Buda hafıza kartımızın 1-2 saniye içersinde 20-30 MB veriyi yazmak zorunda kalmasına sebep olmaktadır. Hafıza kartımızın hızlı olmaması durumunda malesef cihazımız kilitlenecek veya yazılamıyor gibi hatalar ile bizi yavaşlatacaktır.
  • Cihazımızın kapasitesine göre kart tercihi yapmalıyız. Bu konu cihazımızla doğrudan kaynaklı bir durumdur. En basitinden telefonumuz için kart seçimi yaparken telefonumuz en çok 4 GB destekliyorsa telefonumuz için 32 GB hafıza kartı almak çok mantıksız olacaktır.Bu durumda hafıza kartı alacağımız cihazımızın desteklediği boyutu öğrenip buna göre satın almakta fayda var.
  • Yüksek kapasiteli hafıza kartını tercih etmeliyiz. Hafıza kartı alırken dikkat etmemiz gereken bir diğer nokta yüksek kapasiteli olanları tercih etmektir. Fotoğraf makinemize veya telefonumuza kart alıyorsak mümkün olan en yüksek kapasitede de alarak ileride bu cihazımızda kullanmaktan vazgeçersek diğer cihazlarda kullanabilme imkanına sahip olabilmektir. Ayrıca teknolojinin çok hızlı geliştiğini düşünürsek şu an piyasada 32-64 gb hafıza kartları varken 1 gb veya 512 mb hafıza kartlarının almanın ne kadar gereksiz olduğunu görebilirsiniz. Ayrıca düşük kapasiteli kartların saklama kapasiteleri de düşüktür. Bunuda göz önünde tutmanızda fayda var.
  • Bilinen markaları tercih etmeliyiz. Piyasada birçok marka ve model kartlar bulunmaktadır, ancak az bir marka satıştan sonra kartının arkasında durmakta ve size garanti vermektedir. Ayrıca büyük markaların kullandıkları sistemler ve malzemeler size daha uzun süre sorunsuz kullanım imkanı vermektedir.
okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Hafıza Kartı Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir