e
sv

iphone5 Parçalara Ayrıldı

1023 Okunma
avatar

Yasin

 • e

  Mutlu

 • e

  Eğlenmiş

 • e

  Şaşırmış

 • e

  Kızgın

 • e

  Üzgün

Apple cihazlarını sökme ustası iFixit şirketi, yeni iPad’in ardından iPhone5’i de satışa sunulur sunulmaz parçalarına ayırdı. iFixit, saat farkıyla cihazın ilk satışa sunulduğu Avustralya’nın Melbourne kentine gitti ve satın aldığı ilk iPhone 5’i hemen laboratuvar ortamına taşıdı.

Son olarak iPhone 5 ile birlikte gelen Apple’ın EarPod kulaklığını parçalayan ekip, iPhone 5’i işlemcisiniden şarj soketine kadar her bir parçasını birbirinden ayırmış. Bu parçaları ayırırken her adımı fotoğraflayan ekip bu fotoğrafları paylaşmayı da unutmadı.

iPhone 5, arka panel vidaları gevşetildikten sonra vakum ağzı kullanılarak açılıyor.iFixit, yeni ipHone’u eski modellere kıyasla kırılması çok daha zor ve tamir edilmesi daha kolay telefon olarak tanımlıyor.

 

Arka panelin kaldırılmasının ardından, bir tornavida yardımıyla iPhone 5’i ikiye bölme işlemi tamamlanıyor.iPhone 5’in daha ince cam ekranı, kırılma oranını 4 ve 4S modellerine göre yüzde 50 azaltırken, tamir edilebilmesini de kolaylaştırıyor.

Karşınızda ortadan ikiye ayrılmış yepyeni bir iPhone 5.iPhone 5, 4S’e göre 1.7 mm daha ince ve yüzde 20 daha hafif. iPhone 4S’in camıyla doldurduğu alanı, yeni arka panel doldurdu.iFixit, arka panelin oldukça sağlam olduğunu ancak çizilmelere yine de hassas kaldığını belirtti.

Tornavida kullanılarak, A6 işlemcisinin yer aldığı parça gövdeden ayrılıyor.iPhone 5’in ‘hücre LCD’ panellerini Sharp, Japan Display, LG Display şirketleri üretiyor.

iPhone 5’e ait mantıksal çevrim kartı, gövdeden çıkarılıyor.Hücre LCD, dokunmatik sensörleri LCD’ye entegre ederek, daha ince bir ekrana olanak verdi.

iPhone 5’in üzerinde çeşitli çiplerin yer aldığı mantıksal çevrim kartı.

Tornovida kullanılarak mantıksal çevrim kartı üzerindeki ince panel sökülüyor.

Panel kaldığırıldığında, ortaya Apple’ın yeni nesil işlemcisi A6 çıkıyor.Forbes’un analistlere dayandırdığı tahminlere göre, iPhone 5 2012 sonuna kadar 46.5 milyon satabilir.

iPhone 5’in arka panelinde iSight 8 mega piksel kamera ve diğer parçalar görünüyor.iFixit, iPhone 5’in arka panelinin, 4S modelinin camından çok az daha ağır olduğunu belirtti.

 

iphone5 parçalarının tamamına aşağıdaki galeriden ulaşabilirsiniz…

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

 • bülent
  10 sene önce

  ipone 5 telefon var dış kablamaları tamemen parçalanmış fakat iç mekanizmalarına herhangi bir zarar gelmemiş..değerledirebilirmiyim acaba

  yorum beğen

Sıradaki içerik:

iphone5 Parçalara Ayrıldı