e
sv

Konya Mevlana Müzesi

1137 Okunma

Gezilesi görülesi yerlerden bir tanesi olan Hz. Mevlana’nın kabrinin de içinde bulunduğu Konya’da yer alan Mevlana müzesi tarihi gezileri sevenler için oldukça ideal bir yer. Tamamen dinin ve eski tarihi eşyaların sergilendiği müze ayrıca Türkiye’nin en iyi mesnevi müzesidir. Eski çağlardan kalan yıllanmış tespihler, neyler, heykeller ve çok dahası. Özellikle eski dönem çalgıların ve dini eşyaların çok olduğu Mevlana Müzesi aynı zamanda bir çok kabri de içinde bulundurmaktadır.

Aynı zamanda müzenin kültür bakanlığı tarafından yapılan 3 boyutlu sanal tur özelliği de mevcut. Yani gitmeden önce müze hakkında fikir edinebilirsiniz.

Mevlana Müzesi 1926 yılından günümüze kadar faaliyette kalan en eski müzelerden biri olma özelliğine de sahiptir. Aynı zamanda Mevlana Türbesi olarak da isimlendirilir. Müze alanı oldukça geniştir. Bahçesiyle beraber 6500 metre kare bir alana sahiptir. Buda kalabalığa rağmen işkence çekmenizi önleyecek güzel bir ön bilgi olarak aklınızda kalabilir.

Kültür Bakanlığına bağlı Mevlana Müzesi Türkiye’nin en çok gelire sahip 2. müzesidir. Müzenin açılış saati 09:00 ve kapanış saati 17:00 ‘dır. Müze bayramlarda dahil olmak üzere her gün ziyaretçiye açıktır. Giriş ücreti çok pahalı değildir. Bazı günler esnek olabildiği gibi genel zamanlarda giriş 5 TL kadardır.

Aynı zamanda müze kendi içinde bir çok bölüme ayrılmıştır. Tilavet Odası, Türbe, Semahane, Mescit, Halı-Kumaş Bölümü, Derviş Hücreleri ve Matbah. Müze içerisinde gezerken sıkılmazsınız. Çünkü Mevlana Müzesi tamamen sizi eski zamanlarda götürecek ve hayranlığınızı kat kat artıracaktır.

Konya’ya manevi adını veren Hz. Mevlana’nın türbesini ve müzesini mutlaka ziyaret etmenizi öneriyoruz. Konya’ya gittiğiniz zaman sadece Mevlana Müzesi değil bir çok tarihi yapı olduğunu unutmayın. Türkiye’nin en tarihi kentlerinden bir tanesi Konya’dır. Bu yüzden gittiğiniz zaman Mevlana Müzesini ziyaret etmeyi unutmayın.

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Konya Mevlana Müzesi