e
sv

LG Optimus G, Güney Kore’de Resmi Olarak Sunuldu ve Satışlara Başladı

403 Okunma

Son dönemin en çok merak edilen modellerinin başında gelen Optimus G, anavatanında resmi olarak satışa sunuldu. Teknik detay ve tasarım anlamında büyük beğeni kazanan cihaz sunduğu yazılım desteği ile dikkat çekiyor.

Optimus G,1.5GHz hızında çalışan Qualcomm’un dört çekirdekli Snapdragon S4 Pro APQ8064 işlemcisi ve Adreno 320 grafik birimini kullanıyor. Telefonda sistem belleği 2GB RAM olarak karşımıza çıkmakta. 4.7 inçlik True HD IPS+ ekran 1280 x 768 piksel çözünürlüğe sahip. Ekranda dikkat çeken bir diğer nokta ise hücre-içi dokunmatik olarak adlandırılan “G2 Touch Hybrid Display” ekran teknolojisini barındırıyor olmasıdır.

Geleneksel dokunmatik ekranlarda bulunan LCD panel ile ekran camı arasındaki boşluğu ortadan kaldıran G2 Touch Hybird Display teknolojisi ile dokunmatik ekran paneli %30 oranında inceltilmiştir.

True HD IPS+ ekran 320ppi piksel yoğunluğu ve çizgili RGB IPS panel nedeniyle AMOLED ekranlardan daha iyi sonuç veriyor. Beyaz bir ekranın görüntülendiği yeni panel %70 oranında enerji tasarrufu sağlıyor ve 470 nit ekran parlaklığına ulaşabiliyor. Bir diğer önemli gelişme ise batarya noktasında sağlandı. Boyut ve ağırlıktan ödün vermeden daha büyük enerji kapasitesine sahip yeni bir pil geliştirdi. Standart cep telefonu pilleri en iyi sonuçla 500 defa şarj edilebilirken yeni nesil akıllı telefon için geliştirilen batarya ise %60 oranında daha verimli çalışıyor ayrıca yeni pil 800 defa şarj imkanı sunuyor.

Android 4.0.4 işletim sistemi ile çalışan Optimus G, 13-8 mp arka (Kamera sanırım bölgesel farklılık gösterecek) ve 1.3mp ön kameraya sahip. 32GB dahili hafızanın konumlandırıldığı telefon 131,9 x 68,9 x 8.45mm boyutlarında ve 145 gram ağırlığında. Bluetooth 4.0, Wi-Fi, USB 2.0 HS, A-GPS, MHL ve DLNA, NFC diğer teknik detaylar olarak karşımıza çıkıyor. Yakın zaman içerisinde Jelly Bean güncellemesi alacağı belirtilen Optimus G için yazılım anlamında sunulan yeniliklere baktığımızda;

QSlide, bizlere ekranda aynı anda iki farklı görüntü sunuyor. Kullanıcı bu sayede aynı anda iki görevi tamamlayabiliyor. Yani video izlerken kısa mesaj yazılabilir ya da tarayıcıda gezinme sağlanabiliyor. Live Zooming ile video oynatırken yakınlaştırma imkanı kullanıcılara sunuluyor. Böylece kullanıcılar fotoğraf yakınlaştırmada yaşadıkları deneyimi artık videolarda da yaşayabilecekQuickMemo ile herhangi bir resim üzerinde küçük notlar alabilir, işaretlemeler ve çizimler yapabilirsiniz. Ayrıca bu çizimleri başka bir kullanıcıya kısa mesajla, mail ile gönderebiliriz. Bunların yanında yine bu çalışmaları sosyal paylaşım sayfalarında paylaşma imkanına da sahip olabiliyoruz.

Screen Zooming ile müzik çalar listesi, e-posta, metin mesajları ve fotoğraf galerisinin yakınlaştırılması sağlanabiliyor. Ayrıca yazı tipi, boyutu ve ekran üzerinde değiştirme imkanı da sunulmakta. Kamera noktasında da geliştirilen detaylar dikkat çekmekte. Sesli komutlar ile çekim, hareket ve titreme esnasında en iyi çekim, düşük ışıkta en iyi görüntü yakalama ve çekilen görüntüler arasında en iyisini kullanıcıya sunma.

LG Optimus G, Güney Kore için 683€ / 896$  fiyatı ile raflardaki yerini aldı. Öte yandan 19 Eylül’de Amerika’da Qualcomm ile gerçekleştirilecek etkinlikte tekrar basının önüne çıkacak. Buradaki etkinliğin ardından kısa süre içerisinde birçok pazarda yer alacak telefon için ülkemiz kullanıcıları bir süre daha bekleyecek gibi görünüyor.

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

LG Optimus G, Güney Kore’de Resmi Olarak Sunuldu ve Satışlara Başladı