e
sv

Makedonya – Milenyum Haçı

1085 Okunma
avatar

Yasin

 • e

  Mutlu

 • e

  Eğlenmiş

 • e

  Şaşırmış

 • e

  Kızgın

 • e

  Üzgün

Makedonya’ya gittiğiniz zaman görmeniz gerektiğini düşündüğümüz yapıtlardan bir tanesi. Konuyu dine bağlamak gereksiz olur. Çünkü inanç hepimizde var. Bu konudaki amacımız sadece yeni şeyler görmek olabilir, daha ötesi değil elbette.

Makedonya ülkesinin başkenti olan Üsküp’e yakın bir yerde bulunan bu Milenyum Haçı dünyanın en büyük haçlarından bir tanesi. Vodno isimli tepesi düz bir dağda yapılan bu heykelin yapılış tarihi 2002’dir. Milenyum Haçı neden yapılmıştır diye soracak olursanız hristiyanlığın 2000. yılını kutlamak amacı ile yapılmıştır. Haç tam olarak 66 metre gibi bir yüksekliğe sahiptir. Bu kadar yüksek yapılmasının sebebi ise Üsküp ve çevresinden çıplak gözle rahat görülebilmesi içindir.

Bu yapıt Ortodoks tarafından maddi anlamda desteklense de bir çok Hristiyan devlette ciddi katkıda bulunmuştur. Çevresinde ulaşım için güzel yapılmış bir teleferik bulunmaktadır. Eğer bu tarz yapılara sanatsal olarak bakıyorsanız ziyaret edilesi bir yer olduğu kesin. Zaten yapılış amacıda biz Müslümanları kışkırtmak, gövde gösterisi yapmak ve hristiyanlığın gücünü göstermektir. Bu yüzden bizim gözümüzde sanatsal değer harici bir değeri yoktur.

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Makedonya – Milenyum Haçı