e
sv

Ptt Gönderi Takibi Konulu Maillere Dikkat

1109 Okunma

Son günlerde yurtdışından 3-5 dolara ürün getirmenin moda olmasından dolayı ve bu işi ülkemizde PTT takip etmesinden dolayı gözler PTT üzerine çevrildi. Bugün mailimi açtığımda PTT tarafından gönderilmiş gerçek olmayan bir mail ile karşılaştım. Ben PTT ile herhangi bir kargo işlemi yapmamıştım açıkcası bu duruma şaşırdım. Gelen maile ayrıntılı bakınca birde ne göreyim. Bizim piyasadaki lamerler akıllarınca milleti dolandırmak için yöntem keşfetmişler. Gelen maili sizler için alt kısımda paylaşıyorum ve dikkat etmeniz gereken noktaları sizlere yazıyorum.

ptt-kargo

Dikkatli bakarsanız maili gönderen [email protected] isimli bir gerizekalı. Bu mail eğer gerçek olsaydı gönderici isminde samed gibi bir isim yazmaz ve ptt-cargo . org diye bir mail adresi olmazdı. Ülkemizde devlet kurumları gov.tr uzantılı adresleri kullanırlar. Birinci tehlikeyi anlama noktamız burası olacaktır. İkinci önemli noktalardan birisi çok iyi bilirsiniz ki devlet hiçbir zaman mail ile uyarmaz veya tehdit eder gibi konuşmaz. Dikkat ile yazılmış kısımda maili gönderen gerizekalı resmen bizi tehdit etmiş. Üçüncü önemli noktalardan birisi maili gönderen gerizekalı en alt kısımdaki PTT açılımını bile yapamamış onuda yanlış yazmıştır. Posta ve Telgraf Teşilatı A.Ş. 2015  şeklinde mailin sonunda yazan kısımda Teşilatı kelimesi yanlış yazılmıştır. Birileri bu mal arkadaşa bunun ne anlama geldiğini sormalıdır.

Bu mail aldıktan sonra gönderen mal elamanın mail adresinin olduğu ptt-cargo org isimli siteyi google amcaya yazıp eriştiğimde http://www.ptt.gov.tr/ adresinin kopyalandığını ve doğru düzgün hiçbir linkin çalışmadığını tespit ettim. Sonuç olarak gerizekalının birisi PTT sayfasını kopyalamış ve bize form adı altında virüs indirtip bilgilerimize çalmaya çalışmaktadır. Bu formu hatayla indirdiyseniz bilgisayarınızla kesinlikle bankacılık işlemleri yapmayın ve kesinlikle bilgisayarınıza format atın.

Bu konuyla ilgili olarak kamuoyunu aydınlatmayı kendimize görev edindik. İyi günler dileriz 🙂

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Ptt Gönderi Takibi Konulu Maillere Dikkat