arama

Samsung, Android ve iOS’a Rakip Olabilir mi?

 • Yasin Yasin
 • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
  Loading...

Bir çok alanda sunduğu teknolojik ürünlerin yanı sıra bünyesinde çalıştırdığı 400 bin işçi ile dünyanın en önemli teknoloji şirketlerinden biri olan Samsung, son yıllarda mobil alanında önemli gelişmeler kaydetti. Akıllı telefon satışlarında liderliği ele geçiren şirket, son olarak geçtiğimiz çeyrekte dünya genelinde satılan tüm telefonlarda da Nokia’yı geride bırakmıştı.

Son dönemlerde Samsung’un Andorid ile büyük bir çıkış yakaladığı görünmekte. Tabi Samsung’un çıkışı ile beraber Andorid’de mobil dünyasında yıldızını parlatıyor. Şöyle ifade etmek daha doğru olur sanırım “Birbirini iten iki önemli güç”. Şirket her ne kadar mahkeme salonlarında kimi zaman tatsız durumlar yaşasa da 3 ay gibi kısa bir sürede 20 milyon Galaxy S III satışı büyük dikkat topladı.

Akıllı telefon platformunda sunduğu geniş cihaz seçenekleri ve yüksek donanımlı modelleriyle kullanıcılar arasında büyük beğeni kazanan Samsung, 2010 yılında duyurduğu Wave telefonu ile önemli bir adımı da gerçekleştirmişti. Şirket ilk defa kendi geliştirdiği işletim sistemi Bada’yı görücüye çıkarmıştı. Samsung Wave ve sonrasında seriye dahil olan diğer Bada’lı telefonlar özellikle Asya’da iyi satış rakamlarına ulaştı. Wave ve Wave 2 ülkemiz kullanıcıları arasında da oldukça beğenilmişti.

Geçtiğimiz yıl Ağustos ayında Bada işletim sistemli Wave 3, Wave M ve Wave Y modellerini duyuran şirket bu noktada şimdiye kadar herhangi bir yenilik karşımıza çıkarmadı. Zaten Samsung cephesinde kısa süre önce Bada üzerinde geliştirme çalışmalarının durduğu belirtilmiş ve yeni bir platform olan Tizen ile ilgili çalışmaların yoğunluk kazanacağı belirtilmişti. İntel ile geliştirme çalışmalarının devam ettiği belirtilmiş ve 2013 yılında ilk cihazın duyurulması planlanıyor. Aşağıda Tizen’e ait bazı görseller yer almakta.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Yazılım dünyasında bu gelişmeler yaşanırken yine mobil dünyası IFA 2012 ve Amerika’da Verizon-Motorola ortaklığı ile gerçekleşen etkinliklerle hareketli günler yaşıyor. IFA Berlin’de Galaxy Note II, Galaxy Camera ve Windows Phone 8 ile çalışan ilk telefon olan ATIV-S modellerini duyuran şirket önemli bir etkinliğe imza attı. Devamında ise Amerika’da gerçekleşen etkinlikte Motorola, Google bünyesine girmesinden sonra oluşan ilk meyvelerini vermeye başladı.

Amerika’nın en önemli gsm şirketlerinden biri olan Verizon ile gerçekleştirilen etkinlikte tanıtılan üç yeni Motorola telefonu ilk olarak Verizon tarafından satışa sunulacak. Verizon CEO’su Lowell McAdam etkinliğin devam eden sürecinde gerçekleştirilen “Yatırımcılar Konferansı”nda önemli açıklamalarda bulundu. McAdam, Android ve iOS pazarı domine etmiş durumda ve şu an için ikiliye rakip herhangi bir üçüncü şirket görünmüyor. Diğer mobil işletim sistemleri arasındaki rekabet daha çok üçüncülük yarışı için yapılmakta. (Bu durum bana İspanya ligini anımsattı. Şampiyonluk yarışı Real Madrid ve Barcelona arasında geçerken diğer ekipler 3. olmak için büyük bir rekabet içerisine giriyor.)

http://news.cnet.com‘da belirtilen açıklamalarda CEO, biz mobil operatörleri iOS ve Android ile birlikte kullanıcılarımıza güçlü ve farklı işletim sistemli telefonlarda sunmak istiyoruz. Mevcut seçeneklerde Windows Phone 8 ve Blackberry 10 OS önümüzdeki süreçte alternatif olarak karşımıza çıkabilir. Samsung güçlü bir üçüncü mobil platformu oluşturmak için önemli kaynakları elinde bulunduran güçlü bir holding ve şirket cep telefonu ve akıllı telefon satışında geniş bir nüfuza sahip.

Samsung zaten dünyanın belirli bölgelerinde satışa sunduğu Bada işletim sistemli telefonlarla hatırı sayılır bir başarı elde ediyor. Hatta bazı yöneticileri de başka bir şirketin işletim sisteminden kurtulmanın gerekliliğini kabul etmiş durumda. McAdam, Bada dışında yeni bir işletim sistemine işaret ederek Samsung’un bu anlamda kararlı olması gerektiğini vurguladı ve devamında mahkeme salonunda alınan yenilgi daha ciddi ve bağımsız bir mobil işletim sistemi için Samsung’u teşvik edebilir açıklamalarında bulundu.

Belirtilen bu ciddi yorumlar üzerine Samsung cephesinden mutlaka açıklama gelecektir. Tizen işletim sistemi dışında belirtildiği gibi daha güçlü ve ciddi bir çalışma olacak mı ya da Android ile süren sıkı ilişkiler devam edecek mi? Teknoloji dünyasının en hızlı geliştiği platformlarından biri olan mobil dünyasında karşımıza çıkan yenilikler heyecan verici ve bu hamlelerden biri Samsung’dan gelecek mi bekleyip, göreceğiz.

Bu noktada yine okuyucularımızın yorumlarını merak ediyorum ve sizlere sormak istiyorum. Sizce Samsung böyle bir hamle gerçekleştirmeli mi yoksa hazır dünya genelinde popüler olan ve %70’lik bir kullanım alanına sahip Android ile ilişkilerini daha fazla sıkılaştırmalı mı?

 • Aybars
  8 sene önce

  Gelecekte ne olur bilinmez! Unutmayalım bir zamanlar symbian ile yatıp kalkan arkadaşlar vardı 🙂 Ama şu an için evet android = yaşam 🙂

  1
  yorum beğen
 • Hasip
  8 sene önce

  Android = Yaşam fazla söze gerek varmı arkasında Googlenin gücü var 🙂

  1
  yorum beğen