e
sv

Samsung Galaxy S IV !

443 Okunma
avatar

Yasin

 • e

  Mutlu

 • e

  Eğlenmiş

 • e

  Şaşırmış

 • e

  Kızgın

 • e

  Üzgün

Galaxy S serisi Samsung telefonlarında en fazla satış rakamları elde eden telefonlar oldu. Son olarak bu yıl Londro’da düzenlenen etkinlikle lasnmanı gerçekleşen Galaxy S III  bu seriye dahil olmuştu. Serinin son telefonu elde ettiği satış rakamları ile daha önceki modeller olan Galaxy S ve Galaxy S II’nin oldukça ilerisinde. Üç aylık gibi kısa bir sürede 20 milyon satış gerçekleştiren telefonun aynı süre içerisindeki rakamlar baz alındığında Galaxy S’in 6, Galaxy S II’nin ise 3 katı kadar bir başarı göstermiş durumda.

Telefon içinde bulunduğumuz çeyrekte halen iyi satışlar gerçekleştirirken yıl sonuna kadar koyulan hedef ise 30 milyon oldu. Yine şirket kısa süre önce duyurduğu Galaxy Note II içinde 20 milyon satış hedefi ortaya koydu. Yıl sonuna kadar bu rekor satışlar elde edilir mi bilinmez ancak kullanıcılar serinin yeni telefonu Galaxy S IV’ün hangi özellikler ve hangi tarihte kullanıcılara sunulacağını şimdiden merak ediyor. Tabi bu noktada çeşitli iddialar yok değil. Öncelikle iddia edilen teknik detayları serinin önceki telefonları ile kıyaslayarak belirtelim;

Ekran

Galaxy S: 4,0 “süper AMOLED ekranı

Galaxy S II: 4,3 “süper plus ekran AMOLED

Galaxy S III: 4,8 “süper AMOLED ekranı

Galaxy S IV: 5 “süper AMOLED plus ekran

Her modelde ekran boyutunun arttığını görüyoruz. Muhtemelen Galaxy S IV içinde ekran boyutunun Galaxy S III’ten fazla olacağını söyleyebiliriz. Ancak ekran boyutunun bu denli büyümesi kimi kullanıcılar arasında tepkiyle karşılanabilir. 5inç ekran boyutu neredeyse Galaxy Note ile aynı seviyeye yaklaşmakta. Ancak tabi bu sadece önceki modellere kıyasla yapılmış bir varsayım.

İşletim Sistemi Android

Galaxy S: Android 2.1 (Eclair), 2.3(Gingerbread) yükseltildi

Galaxy S II: Android 2.3- Android 4.0’a yükseltildi ve Jelly Bean güncellemesi alacak.

Galaxy S III:  Android 4.0.4 (Ice Cream Sandwich)- Jelly Bean güncellemesini kısa süre içerisinde alacak

Galaxy S IV: Android 5.0 (Muhtemelen Key Lime Pie olacak)

Boyut ve ağırlık

Galaxy S: 122.4 x 64.2 x 9.9 mm. 119 gram.

Galaxy S II: 125.3 x 66.1 x 8.5 mm. 116 gram.

Galaxy S III: 136.6 x 70.6 x 8.6 mm. 133 gram.

Galaxy S IV: 135.9 x 70.8 x 8.8 mm. 140 gram.

Yukarıdaki verilere baktığımızda Galaxy S IV’ün daha kısa ve biraz daha geniş olduğu görüyoruz. Bu boyutlara 5inçlik ekranın sığdırılması için ekranın etrafında bulunan çerçevenin daralacağını söyleyebiliriz.

Pil

Galaxy S1500 mAh Li-Ion.

Galaxy S II 1650 mAh Li-Ion.

Galaxy S III 2100 mAh Li-Ion.

Galaxy S IV 2400 mAh Li-Ion.

Akıllı telefonlarda en önemli detaylardan biri olan pilin yeni telefonda artacağını söyleyebiliriz. Özellikle Galaxy S II’den Galaxy S III’e geçişte önemli bir artışın olduğu dikkatlerden kaçmıyor. Daha büyük ekran ve daha hızlı işlemcinin olacağı düşünüldüğünde karşımıza 2400mAh gücünde bir pil çıkabilir.

İşlemci

Galaxy S: 1GHz hızında tek çekirdekli işlemci (512MB RAM)

Galaxy S II: 1.2GHz çift çekirdekli işlemci (1GB RAM)

Galaxy S III: 1.5GHz hızında 4 çekirdekli işlemci (1GB RAM, LTE modellerde 2GB RAM)

Galaxy S IV: Cortex-A15 mimarisi üzerine inşa edilen çift çekirdekli Exynos 5250 ya da dört çekirdekli Exynos 5450

Her ne kadar kaynak yazıda 6 çekirdekli bir işlemciden bahsedilmiş olsa da çokta gerçekçi durmayan bir durum. Geçtiğimiz dönemde Samsung zaten yeni nesil işlemcisi olan Exynos 5250 nin bazı teknik detaylarını sunmuştu ve yine üreticinin dört çekirdekli Cortex A-15 ve 28nm mimarisi üzerine inşa edilen Exynos 5450 işlemcisinin hazırlıklarını yaptığını da biliyoruz.

Çıkış Tarihi

Galaxy S; Mart 2010’da kullanıcılara sunulan telefon haziran ayı içerisinde bir çok ülkede satışlara başladı.

Galaxy S II; Nisan 2011’de lasnmanı gerçekleşti ve mayıs ayında birçok ülkede raflardaki yerini aldı.

Galaxy S III; 29 Mayıs 2012’de tanıtılan telefon kısa süre içerisinde nerdeyse dünya genelinde satışa sunuldu.

Galaxy S IV; Daha önceki serilere baktığımızda genellikle yılın ilk bölümlerinde kullanıcılara sunulmuş. Muhtemelen Galaxy S IV’te aynı dönem içinde kullanıcılara sunulacak. Ancak telefonun 2013 yılında şubat ayında Barcelona’da gerçekleştirilecek Dünya Mobil Kongresi’nde kullanıcılara sunulacağı da iddia edilmekte. Yani beş ay sonra telefonun kullanıcılara sunulacağı iddia ediliyor. Açıkçası bende biraz şaşkınlık yaratmadı değil, Galaxy S III’ün halen inanılmaz satışlar gerçekleştirmesi ve bunun yanında Note II’nin raflardaki yerini almaması Galaxy S IV için erkan bir dönem olabilir.

Şu an için iddia edilen teknik detaylar bu noktada. Yıl sonuna doğru güvenilir kaynaklardan muhtemelen bilgiler sızdırılacaktır. Sizlerinde serinin yeni telefonu için öngördüğünüz iddialar varsa bizimle paylaşabilirsiniz.

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

 • phoenix19861
  10 sene önce

  samsung galaxy s4
  – Exynos 5450 2.0 Ghz (28nm)
  – Mali T658
  – LPDDR3 2GB Ram
  – eMMC Pro Classe 1500
  – 16 mp 1080p camera
  – 4,5″ display oled (350 ppi)
  – battery 3200 mAh
  Lte/Lte advanced

  yorum beğen

Sıradaki içerik:

Samsung Galaxy S IV !