e
sv

Samsung’un Yeni Nesil İşlemcisi Exynos 5 Dual 5250 Test Edildi

498 Okunma
avatar

Yasin

 • e

  Mutlu

 • e

  Eğlenmiş

 • e

  Şaşırmış

 • e

  Kızgın

 • e

  Üzgün

Mobil cihazlara çitpet üretiminde öncü markalardan biri olan Samsung, Exynos 5 Dual işlemcisini ağustos ayı içerisinde duyurmuştu. 32nm ve Cortex A-15 mimarisi üzerine geliştirilen işlemci grafik biriminde ise Mali-604 GPU kullanmakta. 1.7GHz hızında çalışan çift çekirdekli işlemci 60 @fps ile 1080p video çekimi sunuyor.

Şu an Galaxy S III, Galaxy Note II ve Galaxy Note 10.1’de kullanılan Exynos Quad 4412 ve Mali-400 grafik biriminden daha güçlü olduğu Samsung tarafından iddia edilen işlemci ile ilgili test sonuçları açıklanmaya başladı. Kısa süre önce Galaxy S IV’ün 2013 Şubat’ında kullanıcılara sunulacağı belirtilmişti. Çok geçmeden Samsung resmi kanallar yoluyla oluşan bu tür haberlerin hapsini yalanladı. Oysa Exynos 5 Dual 5250 işlemcisine ait test sonuçlarının yayınlanması Samsung’un yeni bir model üzerinde çalıştığını gösteriyor.

Samsung TE4 olarak kodlandırılan cihazın ayrıntılarına baktığımızda 1.7GHz saat hızında ve Andorid ile çalıştığını görüyoruz. Bunun yanında Mali-604 GPU ve 1280 x 752 piksel ekran çözünürlüğü dikkat çekiyor. Exynos 5 işlemci kullanılan modeller aslında 2012 yılı içerisinde bekleniyordu. Son olarak Galaxy Note II’de kullanılacağı bekleniyordu fakat Samsung, Exynos Quad 4412 yongasını kullanmayı uygun gördü.

Exynos 5 Dual 5250’nin aldığı eleştirilerin başında 32nm mimarisi üzerine inşa ediliyor olması geliyor. En önemli rakibi Qualcomm, 28nm mimarili hem çift hem de dört çekirdekli işlemcilerini üreticilere sunmaya başladı ve yeni modelleri 2012 yılı içerisinde gördük. Bu noktada Samsung’un yeni işlemcinin yakın zamanda farklı test sonuçları da ortaya çıkacaktır. Muhtemelen çok geçmeden Samsung yeni işlemcisini kullanacağı bir modeli bizlere sunacak. Sonrasında yapılacak olan değerlendirmelerde işlemcinin nasıl bir performans sergileyeceği daha net olarak karşımıza çıkacaktır.

Samsung’un Galaxy S IV haberlerini anında yalanlaması üzerine açıkçası bu test sonuçlarının gerçekliği de kafa karıştırmıyor değil. Çünkü test sonucu iddialarını ortaya atan Korea Times gazetesi kısa süre önce Galaxy S IV iddialarını da ortaya atmıştı. Fakat bu noktada şu durumu da atlamamak gerekiyor, bu tür test sonuçları fazlasıyla yayınlanmakta ve cihazın lansmanı öncesinde defalarca sızdırıldığı görülmektedir.

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Samsung’un Yeni Nesil İşlemcisi Exynos 5 Dual 5250 Test Edildi