e
sv

Selam Olsun…

696 Okunma
avatar

Yasin

 • e

  Mutlu

 • e

  Eğlenmiş

 • e

  Şaşırmış

 • e

  Kızgın

 • e

  Üzgün

Her anımızı doğrulukla kaleme alan ey sevgili melekler selam olsun size.

Bizi koruyup gözeten Yüce Allah’a hamt ve sena olsun. Allah’ın biricik elçisi Peygamber efendimiz Hz Muhammed’e (sav) selam olsun. Onu pak temiz ashabına selam olsun. İnsanoğlunun hizmetine verilmiş her canlıya selam olsun. Efendimizin kedisi Müezzaya, yedi uyurları korumakla görevli Kıtmıre selam olsun. Allah’ın ipine sıkı sıkı sarılanlara ve ondan ümidini kesmeyenlere selam olsun. Selam etmemiz gereken ne çok şey var değil mi?  Sanki her selam ardından şükür söyletecek bir haberci gibi, Yusuf has Hacip şöyle demiş “selam insanı insanın şerrinden korur, selama mukabele eden kimse selametini teminat altına almış olur”  çünkü selam karşımızdakine rahat ol benden sana bir zarar gelmez çünkü ben senin için ancak Allah’ın esenliğini dilerim demektir.

Söze başlamadan selam vermek gerekir zira selam sözün başıdır selam haldir hali görmek halden anlamaktır. Selam birde yanına arkadaş olarak tebessümü almışsa en kıymetli sadakadır. Selam kapıyı çalmak izin almak haber vermektir. Selam her şeyin önünde gidendir, esenliktir, kurtuluştur, insanlar arasındaki en güçlü bağdır.

Ne kadar önemli söylediklerim değil mi? Peki hiç düşündünüz mü selam neden böylesine kıymetli? Çünkü insanlık tarihiyle eşittir selam. İnsan yaratıldığından bu yana çeşitli kelime ve işaretlerle birbirini anlamaya çalışmıştır. Zaman ve devirler ne kadar değişirse değişsin, insanlığın değişmeyen tek ortak değeridir selam. Selam Allah’ın isimlerinden biridir aynı zamanda, ayetlerde selamın nasıl verileceği nerelerde verilmeyeceği gibi kurallar vardır.

Selam vermek sünnet almak farzdır. Geleneğimizde küçük büyüğe, atlı yayaya,  bir mekâna girende orada oturanlara selam verir. Oyun oynayanlara, şarkı söyleyenlere hamamdakilere selam verilmez.

Şehirlerimizde unutsak da bugün Anadolu’da sokaktaki herkese selam verilir. Hani şimdilerde çokça hayıflanıyoruz ya komşu komşuya selam bile vermiyor diye. Kapılarımızın her daim açık olduğu o günlerde geride kalıyor hızla maalesef. Aramıza setler çektik kapılara kilitler vurduk ama acaba bir selamla o kilitleri yeniden açamaz mıyız; Çünkü selam kapıları açar..

 

Orta Asya’dan bu yana geleneğimizde el göğüs üzerine koyulur ve Selamın Aleyküm denerek selam verilir. Anadolu’yu yurt edinen dedelerimiz selam Allah’ındır demiş ve Efendimizin selamı yayınız nasihatini şiar edinmişlerdir.

Selam kimi zaman merhaba kimi zaman da Allaha ısmarladık olmuş bazen de bir rüzgâra emanet edilmiş, kimi zaman Yüce Allaha, kimi zaman Efendimize, kimi zaman da hasreti kalpte kor olan yâre gönderilmiştir.

Kuddisi:

“Ey bâd-ı sabâ es yürü ol yâre selâm et

Mahbub-ı Hudâ Ahmed-i Muhtâr’e selâm et”

Diyerek sabah rüzgârından Allah’ın habibine selam götürmesini istemiştir. İşte o selamın kelam olduğu haldir. Selam öyle kıymetlidir ki sevgili dostlar Yüce Allah cennet ehlini selam diye karşılar ve selamsızlık düşündüğümüzden çok daha tehlikelidir çünkü bizi birbirimize yabancılaştırır.

Ömür kısa gelip geçiyor şu üç günlük dünyada birbirimizi sevgiyle selamlamak esenlik dilemek gerek. Zira Allah’ta öyle istemiyor mu? Selamın insanlar arasında sevgi ve güveni oluşturmasını, ünsiyeti geliştirmesini tavsiye etmiyor mu?

“Evlere girdiğiniz zaman Allah tarafından mübarek ve pek güzel yaşama dileği olarak birbirinize selam verin. İşte Allah düşünüp anlayasınız diye size  ayetleri böyle açıklar.”(Nur 61)

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Selam Olsun…