e
sv

Tırnak Batması

513 Okunma
avatar

Yasin

 • e

  Mutlu

 • e

  Eğlenmiş

 • e

  Şaşırmış

 • e

  Kızgın

 • e

  Üzgün

Tırnak batması geçmişten günümüze kadar gelen ve nadir görülse de ciddi rahatsızlık veren hastalık türlerinden sadece bir tanesidir. Nadir görülmesine rağmen acısı ve tedavi süreci oldukça işkence gibidir. Halk arasında çok bilinmediği için hastalık ürkütücü türden bir hastalıktır. Tırnakları aşırı sert yapıya sahip kişilerin tırnaklarının sert kısmının yumuşak olan dokuları sıkıştırması ve batması sonu tahriş olan bölge ciddi derecede iltihap kapar ve o yaraya ise tırnak basması ismi verilir. Elde çok sık görülmese de ayaklarda sık rastlanmaktadır.

Tırnak batmasının sebebi ; giyilen dar ayakkabılar, hatalı tırnak kesimleri, sağa sola baş parmağın vurulması sebebiyle tahriş olması ve aşırı kilolu parmaklarda tırnakların iç kısımda kalması bu hastalığın görülen en büyük sebepleri arasındadır. En büyük nedenlerden bir tanesi hatalı tırnak kesimlerine özellikle dikkat ediniz. Örnek bir tırnak kesimi ayak tırnaklarında düz ve çok kısa kesmemekten ibarettir. Fakat her tırnak kestiğinizde mutlaka törpü yapmayı unutmayınız. Özellikle tırnak köşelerindeki keskin bölgeleri törpüleyip keskinliğinin gitmesini sağlamamız ciddi derecede önemlidir.

Bu hastalıkta sorulan en büyük sorulardan bir tanesi tırnak batmasının kangren hastalığına sebep olup olmadığıdır. Fakat bu konuda şüpheniz olmasın. Tırnak batması tek başına sebep olmaz. Lakin iltihap derecesi büyür ise parmağın işlevselliği bozulabilir ve bu durum kangrene kadar gidebilir.

Tırnak batmasının tedavisi  : Tırnak batması tedavisi genel olarak ayrımsal durumdadır. Yani 2 farklı tedavi yöntemi vardır. Bu ayrılmış kategoriler ise tırnağın çekilmesine ihtiyaç duyulan ve duyulmayan olaraktır.

Eğer tırnak batması hastalığı oldukça büyük bir seviyeye gelmiş ise tırnak çekilir ve o bölgede tahrik olan şiş dokular alınır. Tırnağın kökten alınması iltihabı yok etmek için önemlidir. Daha sonrasında ise bu tür bir durumun tekrarlanmaması için batan bölgede uzayan tırnak tahriş edilerek batma engellenmeye çalışılır. Aynı zamanda o bölgeye uygulanacak yakıcı etkiye sahip ilaçlar da mevcuttur. Bu tür durumlarda tırnağın yarısı çekilerek ağır ilaç tedavisi uygulanabilir.

Hafif tırnak batması durumlarında uygulanan çözümler ise daha az sabır isteyen yöntemlerdir. Tırnağın batan kısmına koruyucu bezler koyulur ve bu bezlerin günlük olarak değiştirilmesi istenir. Yani bu işleme tamponlama işlemi diyebiliriz. Bu tedavi süreci tırnağın deri kısmından ayrılarak büyümesini sağlayana kadardır. Tırnak büyüdüğünde ise örnek verdiğimiz tırnak kesimindeki gibi tırnak kesimi ile bu tür durumlardan hasta uzaklaştırılır. Aynı zamanda bu tedavi de yine ilaçlar mevcuttur. Kremler veya haplar ile ilaç tedavisi sürdürülür.

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Tırnak Batması