e
sv

Tokina 11-16mm f/2.8 AT-X Pro DX II Lens İncelemesi

1753 Okunma

Tokina 11-16mm f/2.8 AT-X Pro DX II Lens incelemesini yapacağız Tokina 11-16 sabit diyafram aralığı Ultra geniş açısı ve kaliteli gövdesi ile gerçekten çarpanlı gövdeler için üretilmiş kaliteli bir geniş açı lens…

Ultra geniş açılı efsane bi lens olan Tokina 11-16 hem verdiği aralık hem 2.8 diyafram aralığı ve malzeme kalitesi ile özellikle geniş açı lens almak isteyen croplu gövde kullananlar için ideal bir seçim olacaktır.

Tokina 11-16mm f/2.8 AT-X Pro DX II Teknik Özellikleri

Odak Uzaklığı                         :11-16 mm

Diyafram                                 :Maximum f/2.8

  Minimum: f/22

Mount Uyumluluğu                  :Canon EF-S, Nikon F

Görüş Açısı                            :104° – 82°

Minimum Netleme Mesafesi :30  cm

Büyütme Oranı                       : 1:11.6

Grup/Element                         :11/13

Diyafram Bıçakları                 :9

Görüntü Sabitleme                 :Yok

Otomatik Netleme                  :Var

Tripod Bağlantısı                    :Yok

Filtre Çapı                               :77

Ölçüler                                    :84,07 x 88,2 mm

Ağırlık                                     :550 g

Tokina 11-16 mm f/2.8 AT-X Pro DX II’ nin genel özellikleri ve incelemesi şu şekilde;

Odak uzaklığı 11-16 milim arasında değişebiliyor Canonun EF-S Nikonun F yani DX formatlı gövdeleri ile uyumlu yani çarpanlı crop faktörlü bir gövde kullanıyorsanız bu lensi kullanabilirsiniz. Bu lensin en büyük özelliği olan diyafram açıklığı 2.8 hem 11 milimde hemde 16 milimde kullanılabiliyor bu özelliği sayesinde düşük ışık ormanında dahi çok keskin ve güzel sonuçlar ortaya çıkarabiliyor, minimum diyafram açıklığı ise F 22, ağırlık olarak 550 gram ağırlığında filtre çapı 77 milim bu lense filtre almak istiyorsanız 77 milim çapındaki filtreleri tercih edebilirsiniz Tokina 11-16 nın ikinci versiyonu Ultra geniş açı dediğimiz bir lens sınıfına dahil olmasına karşın gerçekten 11 milimde de 16 milimde de köşelerde çok fazla bükülme yapmıyor bu lensin en büyük avantajlarından bir tanesi köşelerdeki bükülmenin neredeyse minimum seviyeye indirilmiş olması çok hafif kararma olsa dahi Photoshop ve Lightroom gibi programlarla giderme şansımız var buna rağmen fotoğrafta oluşan kararma kesinlikle rahatsız etmiyor.

            Lensin üzerinde AF-MF tuşu bulunmuyor bunun yerine üzerinde bulunan halkayı ileri geri hareket ettirerek bu işlevi kullanabiliyoruz.

Tokina 11-16 Canon ve Nikon croplu gövdeleri için üretilmiş bir lens yani bu lens Full Frame gövdeler için uyumlu değil Canon ve Nikon un crop makinelerinde kullanılabiliyor. Full Frame  olarak Canon 6D ile denediğimizde 16mm de  köşelerde kararma ve bükülme çok az gözlemlendi ancak diğer milimetrelerde rahatsız edici düzeydeydi.

Bu lens ile bokeh etkisini almak istiyorsanız objelere ciddi anlamda yakınlaşmanız gerekiyor. Tokina 11-16 ikinci versiyon için kesinlikle keskin diyebileceğimiz geniş açı bir lens diyebilirim.

Tokina 11-16mm f/2.8 AT-X Pro DX II Lens ile uzun pozlama bir fotoğraf bırakıyorum.

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Tokina 11-16mm f/2.8 AT-X Pro DX II Lens İncelemesi