e
sv

Tüm Şifreleri Kıracak Bilgisayar Üretiliyor

426 Okunma
avatar

Yasin

 • e

  Mutlu

 • e

  Eğlenmiş

 • e

  Şaşırmış

 • e

  Kızgın

 • e

  Üzgün

CNBCe’nin haberine göre, Amerikan istihbarat müessesesi Milli Güvenlik Ajansı’nın (NSA), yabancı ülkelerin casus programlarından ferdi banka hesaplarına kadar, korunması gerekli olan şifreli programların anında tamamını kırabilecek yetenekte bir PC geliştirmekte olduğu belirlendi .

Washington Post gazetesi, dün ki sayısında bulunan haberin NSA’nın emekli görevlisi Edward Snowden aracılığıyla piyasaya sızan belgelere dayandığını yazdı.

KUANTUM BİLGİSAYARI
NSA’nın özel insanların telefon konuşmalarından web kullanımlarına dair kontakt araçlarını kaydeden bir yazılım kullandığı yolunda çıkan haberler nihai dönemde yüklü tartışmalara sebep olmuştu .

Habere göre NSA “kuantum bilgisayarı” olarak bilinen bir sistemle duyarlı bilgileri perdeleyen parola kodlarını kırabilecek.

Fakat, bir bir akış biçiminde değil, aynı zamanda çok sayıda kompütasyon inşa ederek sistemin geliştirilmesinin seneler alabileceği de haberde yer ediniyor .
Özel bilgileri kırma işlevinin yanında bu şekilde bir PC tıp benzeri alanlarda da fayda sağlayabilecek.

80 MİLYON DOLARA YAKIN
Gazetenin haberine göre bu denetim , ” Kolay olmayan hedeflere sızma ” isimli 79.7 milyon dolar bütçeli bir proje içerisinde yer ediniyor .
Devletle bağlantısı olmayan özel uzmanlar da kuantum bilgisayarı geliştirme çabalarını sürdürüyorlar. Fakat NSA programının başka çalışmaların gerisinde mi ilerisinde mi olduğu artık bilinmiyor.

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Tüm Şifreleri Kıracak Bilgisayar Üretiliyor