e
sv

Xiaomi Yi İnceleme

744 Okunma

Bugün sizlere Xiaomi Yi aksiyon kamerasını tanıtacağım. Xiaomi markasını antutu testlerinden hatırlarsınız oldukça güçlü donanımlar ile testlerde en yüksek puanı bu markanın telefonları alıyor. Xiaomi markası telefon piyasasındaki güçlü yükselişini sürdürürken kamera sektörünede giriş yaptı ve aksiyon kameralar arasında kendine yer edinmeye çalışıyor. Elimizde ki ürün beyaz renkte olan modeli ve yaklaşık 74 $ fiyatı var.

Cihazı elinize aldığınızda çok şaşıracaksınız oldukça küçük bir boyuta sahip ve küçücük boyutunun içine resmen bir canavar sığdırmışlar.DSC_5751

Cihaz güzel bir kutu ile bizi karşılıyor. Cihazın üzerine gereksiz yazılar vs yok sadece modelin ismi geçiyor.

DSC_5752

Kutuyu açtığınızda karşınıza çıkan görünüm bu şekiilde oluyor. Cihazı yerinden çıkarttıktan sonra alt kısımda kullanma kılavuzu ve bir adet usb bağlantı kablosuna erişiyorsunuz.

DSC_5755

Kutu içeriğinden çıkan usb kablo ile cihazı şarj edebiliyorsunuz. Bu kablo ile aynı şekilde cihazın içersindeki verileri kopyalayabiliyorsunuz.

DSC_5756

Yan kısımda görülen küçük tuş ile wifi sistemini açıp kapatabiliyorsunuz.

DSC_5757

Cihazın arka kısım görünüşüde bu şekilde. Sağ kısımdaki kapağın altında bataryayı sol kısımdaysa usb ve hdmi girişleri bulunuyor.

DSC_5759

Cihazın kullanma kılavuzu içersinden çıkan barkodu okutarak uygulama indirme adresine gidiyorsunuz ve uygulamayı indiriyorsunuz. Uygulama markette bulunmuyor. Bu nedenle barkodu okutmayı unutmayınız 🙂

Cihazın fotoğraflarını paylaştıktan sonra özelliklerine gelecek olursak.

 • Bu küçük canavarın içersin de bir adet MicroSDXC kart girişi bulunuyor. Paket içeriğinde malesef kart bulunmuyor. Sistem 128 GB‘a kart destekliyor. Bu fiyattaki bir cihaz için gayet iyi bir kapasite.
 • Bu küçük canavar gücünü 16 megapixel çözünürlükteki Sony kamerasından alıyor. Bu nokta çok önemli Xiaomi Yi Sony kamerasını kullanıyor.
 • Xiaomi Yi f 2.8 değerinde ve 155 derecelik bir açıya sahip lens ile karşımıza çıktı. Bu lensin arkasında Sony tarafından yapılan CMOS sensörü ve tüm bu işlemleri takip eden Ambarella A7LS çipsete sahip. Böylece bu cihaz gopro 3 düzeyinde görüntü kalitesini garantilemiş oluyor. Kısacası Goprodan sonra Xiaomi markasını sayacaksınız.
 • Saniye 60,48,30 veya 24 kare (fps) hızında ve 1080 pixel çözünürlükte videolar çekebiliyor.
 • Saniye 60 fps hızında çekim yapmak istediğinizde malesef 720 pixele düşmeniz gerekiyor.
 • 480 pixel çözünürlüğü seçerseniz 240 fps kalitesinde videolar çekebiliyorsunuz.
 • Cihazın en beğendiğim özelliklerinden birisi üzerinde tripod bağlantısı bulunması. Bu sayede cihaz ile istediğiniz zaman tripod kurup timelapse çekebiliyorsunuz.
 • Timelapse çekebilmeniz için 0.5, 1, 2, 5, 10, 30 ya da 60 saniye çekim aralığı süreleri mevcut.

Cihaz hakkında teknik ve genel özelliklerden bahsettikten sonra sizlere cihaz ile çekilmiş gündüz ve gece fotoğraflarını paylaşacağım. Sizler için çektiğim videoları ve fotoğrafları ekledim.

Fotoğrafları konuya eklemedim. Ortalama 3 MB boyutu var sayfayı kasmasını istemediğim için aşağıdaki linklere tıklayarak izleyebilirsiniz.

İç Mekan Fotoğraf Çekimi

Dış Mekan Fotoğraf Çekimi

Gece Fotoğraf Çekimi

Gündüz Video Çekimi (1080p HD izleyin)

Gece Video Çekimi (1080p HD izleyin)

Sonuç olarak: Cihaz ortalama 200-250 TL arasındaki Türkiye satış fiyatlarına göre oldukça performanslı çalışıyor ve fotoğraf ve video çekim kalitesiyle kesinlikle gopro gibi yüksek fiyatlı markaları aratmıyor. Fiyat / Performans olarak duruma bakarsanız gözüm kapalı öneririm. Özellikle benim gibi timelapse sevenler için bu cihaz bu fiyata bu özelliklerle kaçmaz.

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

 • Arda
  7 sene önce

  Xiaomi Yi kamerayı aynı zamanda webcam olarakta kullanma şansımız var mı?

  yorum beğen

Sıradaki içerik:

Xiaomi Yi İnceleme