Kişisel Verileriniz Çalınıyor.!

Uzman Yazar 7 Mayıs 2015 03:55

Bugün sizlere facebook ve twitter üzerinden masum görünen ancak hiçbir masumiyeti olmayan uygulama sisteminden bahsedeceğim.  Sosyal medya üzerinde arkadaşlarımızın paylaştığı ne zaman öleceksin, isminin anlamı nedir, karakter analizi vs gibi uygulamaların gerçekte hangi amaçlar için yapıldığını sizlere anlatacağım.

Bu tarz uygulamaların sayfalarına tıkladığımızda ekrana gelen Uygulama İzinleri bölümünde bu uygulamanın hangi bilgilerimize erişebileceği konusunda uyarılar gelmektedir. Bu bölümde dikkat ederseniz ismimiz, mail adresimiz, doğum tarihimiz, ilgi alanlarımız gibi bilgilerin paylaşıldığını görmüşsünüzdür. Peki basit bir isim analizi uygulaması bu bilgilere neden ihtiyaç duyar hiç düşündünüz mü ?

Bu tarz uygulamalar çokta iyi niyetli olmayan kişiler tarafından hazırlanmış ve hep aynı cümlelerin döndüğü aslında hiçbir esprisi olmayan sistemlerdir. Bunların amacı yukarıda da yazdığım gibi kişisel bilgilerimizi kendi sistemlerine kaydetmektir. Bu uygulamalar bu tarz isimler seçilerek dikkat çekici hale getirilip sizin uygulamaya izin vermenizi ve diğer arkadaşlarınız ile paylaşmanızı sağlamaktır. Unutmayın ne kadar çok kişiye ulaşılırsa o kadar çok kişinin bilgisi ele geçirilecektir.

Bu tarz uygulamalar sayesinde öncelikle email adresimiz daha sonrasında ismimiz, ilgi alanlarımız, ip adresimiz, facebook profil resmimiz ve şifremizin kriptolanmış hali facebook’ dan okunarak kayıt altına alınır. Siz bu uygulamayı kaldırmadığınız sürece istedikleri zaman sizin bilgilerinizi okuyabilirler bunu unutmayın.

Bu veriler nerelerde kullanılır onlardan bahsedecek olursak;

Spam mail listeleri:  En basit kullanım alanlarından birisi öncelikle mail listesi oluşturulmaktadır. Sizin mail adresinizi kendi listelerine ekleyerek size hergün saçma sapan reklam mailleri göndermek olacaktır.

Sizi başka sitelere üye yapmak: Yukarıda da yazdığım gibi mail adresinizi ve şifrenizin kriptolanmış halini aldıkları için sistem üzerinden sizi arkadaşlık vb sitelere üye yapmaktadırlar.  Hatta o kadar ilginç bir durum vardır ki; bu sitelerdeki şifreleriniz facebook şifreniz ile aynıdır.

Şifre hırsızlıkları: Bu durum genelde basit şifre kullanan kişilerin başına gelmektedir. Örneğin şifresi 123456 olan bir kullanıcının kriptolu şifresini sistem üzerinden belirlerler ve o kişinin facebook hesabına giriş yapabilirler.

İlgi alanına yönelik reklamcılık: Bu uygulamalara ilgi alanlarımızı paylaştığımız için bize ilgi alanlarımızla ilgili reklamlar gönderebilirler.

Kontrolsüz şekilde facebook üzerinden sayfa beğenme ve içerik paylaşımı: Bu konuyla alakalı çok fazla şey yazmama gerek yok sanırım. Birçok arkadaşımızın saçma sapan içerik paylaştığını görüyorsunuz. Bunun sebebi bu tarz uygulamalar yüzünden meydana gelen sorunlardır.

Telefon numaranızın ele geçirilmesi: Bazı kullanıcılar sosyal medya hesapları üzerinde telefon numaralarını ekledikleri için bu kötü niyetli uygulamalar ile telefon numaraları da okunabilmektedir. Telefon numarası ele geçince gerisini tahmin edebiliyorsunuzdur. Saçma sapan ilaç reklamları veya gelen garip ürün smsleri bunlara kısa bir örnek.

SAHTE PROFİL HESAPLARI: En önemli konu işte bu arkadaşlar. Düşünsenize eşinizin çocuğunuzun fotoğrafı kullanılarak birebir aynı şekilde açılmış sosyal medya hesapları. Hatta bu yöntemlerle elde edilmiş fotoğraflar ile arkadaşlık sitelerinde bile sahte hesaplar açılmaktadır.

SOSYAL MEDYA HESABIMIZDA GÜVENLİĞİ NASIL SAĞLAYABİLİRİZ.

Hesaplarımızın güvenliğini sağlamak için öncelikle https://www.facebook.com/settings?tab=applications adresini ziyaret ederek güven vermeyen ve kullanılmayan bütün uygulamaları kaldırmanız gerekiyor.

Bu aşamadan sonrada bu tarzda uygulamalara kesinlikle izin vermemeniz gerekiyor.

Sonuç olarak bu tarzda yayın yapan hiçbir bilimsel dayanağı olmayan ve sadece bilgi toplamak amaçlı yapılmış bu uygulamalara izin vermeyelim ve etrafımızdakileri bu konuda uyaralım.

facebook uygulamaları kişisel bilgilerimizi çalışıyor kişisel bilgi hırsızlığı kişisel bilgiler çalınıyor kişisel verilerin kaydedilmesi manşet üstmenü

Bir yanıt yazın

Yorumlar (0)

Bu yazıya ait yorum bulunamadı. İlk yorumu sen yapmak ister misin?