Laptop seçerken dikkat edilecek hususlar !

Uzman Yazar 15 Eylül 2012 21:38

Yenilenen ve sürekli gelişen teknoloji dünyasında, Teknoloji yi takip etmek terimi sanırım artık uzmanlık gerektiren bir alana dönüştü. Ard arda çıkan işlemciler, bunlara uygun yüksek hızlı anakartlar, ram bellek, harddisk kapasitesi, ekran kartı, ekran boyutuydu derken artık işler çığrından çıkma noktasına geldi. Firmalar ürünlerini satabilmek için hergün yeni bir yola başvuruyor. Hergün yeni bir model piyasaya çıkıp vitrinleri süslüyor.

Peki bukadar hızlı değişen ve gelişen teknoloji dünyasında, hangi dizüstü bilgisayar alınmalı ? hangisi tercih edilmeli ? İşte dananın kuyruğuda tam bu noktada kopuyor. En iyi işlemciye sahip olmak adına dökülen paralar, daha sonrasında pişmanlık yaşayan insanlar, şirketler, firmalar… Tamda bu noktada akla şu soru geliyor; “Hangisini tercih etmeliyim?”

Aslında cevap oldukça basit. Hangisini tercih etmeliyim değil, “Neye ihtiyacım var ?”

Burda en eski matematik problemimizin temelindeki gibi bir tablo ortaya koyarsak; Aranan özellikler, Maximum limit.

Şöyleki; iş yeriniz var ve birçok muhasebe programı vs kullanıp hızlı işlemler yapmak istiyorsunuz. Ozaman iyi bir işlemci ve bu işlemcinin kapasitesini karşılayabilecek bir ram bellek temelli bir bilgisayara ihtiyacınız var. Ayrıca bilgisayarınızda yüksek çözünürlüklü oyunlar veya grafiksel programlar çalıştırmayı planlıyorsanız bunun üstüne birde iyi bir ekran kartı ihtiyacımız oluştu.

belkide film izleyip müzik dinlemekten zevk alıyorsunuzdur. Ozaman HDD kapasitesi yüksek, ses sistemi sizi tatmin edecek bir dizüstü bilgisayar düşünmelisiniz.

Peki neyi seçeceksiniz ? Bir çok firmanın bir çok modeli ortadayken hangisinden yana tercih kullanacaksınız ?

Bu yazımda sizin tercihlerinizde daha seçici olmanız için birkaç başlık altında seçimler için tavsiyelerde bulunacağız.

1) Garanti kapsamı ve Teknik Servis Hizmetleri

Bilgisayar alırken şüphesiz ilk ve en çok aranan özellik “Garantili” olmasıdır. Ama sadece garanti yetmez, garanti kapsamında verdiği arızalara teknik servislerin, müşteri hizmetlerinin verdiği reaksiyon nasıl ? Firmanın geri dönüşleri, parça garantileri bakım ve onarım süreleri. Bunlar çok ama çok önemli noktalar. Çünkü yarın sizin bu tür bir durumla karşılaşmayacağınızın garantisi yok. Kendinizi en kötüsüne göre ayarlamalısınız.

2) Kullanılan parçalar ve Özellikleri

İşlemciler okadar hızlı gelişim kaydetti ki artık ilk sorulan soru i3 mü, i5 mi, i7 mi demek artık yeterli gelmiyor. Şu tarih itibarı ile her  üç işlemcinin de üç nesili bulunmakta.Ayrıca saniye başı gerçekleştirilen işlem sayıları ve gerçekleştirme hızları, artık önemli kriterler arasında yer etmiş durumda.

3) Ne amaçla satın alıyorsunuz ?

İnternet ve E-Posta işleriniz için mi?
Fotoğraf ve Sosyal Ağınızı takip etmek için mi?
HD Film ve Eğlence için mi?
HD Film Düzenleme ve Günlük Oyunlar için mi?
Üst Düzey Oyunlar ve Profesyonel Uygulamalar kullanmak için mi?

yukardaki sorulardan hangisi size uyuyor veya cevabınızla örtüşüyor ise bu cevap doğrultusunda kendinize bir laptop almalı ve gereksiz kullanmadığınız özellikler için boşuna para ödememelisiniz.

4) Pil Süresi: Pil süresi; bilgisayarın fişe takılı olmadan, tam şarjlıysa ne kadar süre açık kalabileceğini gösterir. Pil süresini belirleyen belli başlı etkenler arasında işlemci, ekran boyutu ve multimedya kullanım miktarı sayılabilir. Eğer bilgisayarınızı sık sık yanınızda taşıyorsanız pil ömrü dikkat etmeniz gereken başlıca unsurlardandır. Tavsiye edilen en az 2 saat ‘standart kullanım’ sağlayan ve Intel Core işlemci barındıran bir bilgisayardır. Enerjinin ne zaman gerekip ne zaman gerekmediğini anlayabilecek akıllı teknolojiye sahip Intel Core işlemciler gerektiğinde yavaşlayarak pilden tasarruf eder, böylece tüketicilere daha uzun pil süreleri sağlarlar. Pil süresi konusunda daha iştahlıysanız bilgisayarınızı daha büyük bir pille de alabilirsiniz. Ancak daha büyük pilin daha çok ağırlık demek olduğunu unutmayın.

5) Grafik özellikleri: Ekranınızda yazı dışında gözüken resim, fotoğraf, pencereler, video ve oyunlar gibi herşeye grafik denir. Eskiden grafik göstermek için ana işlemciden bağımsız bir görüntü kartı ya da işlemci gerekirdi. Intel 2009 yılında grafik işlemcisini ana Intel Core işlemcinin içine monte etmeye başladı. Günümüzde Intel’in dahili grafik işlemcisi çoğu kullanıcı için yeterli. Intel Core işlemcili dizüstü bilgisayarlar Blu-Ray ya da yüksek çözünürlüklü (HD) videolarını başarılı bir şekilde oynatabiliyor. Intel’in yakında çıkaracağı 2. nesil Intel Core işlemcileri de; HD video, 3D Blu-Ray ve hatta ‘World of Warcraft’ ve ‘Starcraft 2’ gibi oyunlar da dahil olmak üzere her türlü uygulamayı başarıyla yerine getirecek. Intel’in grafik teknolojileri ayrıca dizüstü bilgisayarınızdaki ekranınızı büyük ekran televizyonlara kablosuz olarak aktarmanızı sağlayacak. Ancak, gerçek bir oyunseverseniz ve çok yüksek çözünürlüklerde, yüksek ayrıntılarla oyun performansı istiyorsanız, Intel Core işlemcinin yanı sıra bağımsız grafik kartı da bulunan bir dizüstü bilgisayar alabilirsiniz.

6) Ağ Kullanımı – internet bağlantısı: Günümüzde çoğu kullanıcı internete kablosuz bağlanmayı tercih ediyor. Bugün çoğu dizüstü bilgisayarda bulunan Wi-Fi özelliği ile Wi-Fi erişim noktalarından ya da evinizdeki Wi-Fi ağından internete bağlanabilirsiniz. Intel® WiMAX 4G (4. Nesil) genişbant mobil erişim teknolojisi ise, çok daha geniş alanları, hatta şehirleri kapsar. WiMAX hizmetinin olduğu bir bölgedeyseniz bulunduğunuz herhangi bir yerden internete bağlanabilirsiniz. Intel Core tabanlı bazı dizüstü bilgisayarlar da dizüstü ekranındaki görüntüyü kablosuz olarak HD televizyonunuza aktarmanızı sağlayan yeni Wireless Görüntüleme (WiDi) teknolojisine sahip olabilir. Ek bir adaptörle kolaylıkla kurulabilen WiDi, basit bir şekilde video ve multimedya deneyiminin tadını çıkarmanızı sağlar. Dahili Intel Wi-Fi’ı olan bir dizüstü alabilir, bu bilgisayara Intel WiMAX ekleyebilir, böylece heryerden internete bağlanabilirsiniz. Resim ve videoları kolayca TV’de görüntülemek istiyorsanız, Intel WiDi özellikli bir dizüstü tercih edebilirsiniz.

7)  Bilgisayarın hafızası – RAM (Bellek): RAM (Random Access Memory – Rastgele Erişimli Bellek), bilgisayarınızın bilgileri kullanım sırasında Hard-Disk’e hiç kaydetmeden ya da kaydetmeden önce geçici olarak hafızasında tutmak için kullandığı bölümüdür. Gigabyte’larla ifade edilen RAM miktarı, özellikle birden çok uygulamayı aynı anda açtığınızda bilgisayarınızın tepkime süresini belirler. Daha çok gigabyte (GB), daha çok geçici hafıza demektir. Temel işlemler için genellikle 1 GB bellek yeterlidir. Birkaç dosya aynı anda açık olacaksa 2 ile 4 GB arası RAM daha önerilir. Video ve fotoğraf işleme, oyunlar için ise 8 GB RAM tercih edebilirsiniz.

8) Bilgisayarda veri depolama – Disk Sürücüleri ve SSD’ler (Katı Hal Sürücü): Dizüstü bilgisayarlar normalde disk sürücü aracılığıyla veri depolar. Geleneksel disk sürücülerde mekanik parçalarla dönen bir disk kullanılır. Bu durum, veri erişim hızı ve güvenilirliği olumsuz etkiler. Bilgisayarınızın performansını yükseltmek için geleneksel disk sürücüsü yerine yeni Intel SSD sürücü teknolojisini koyabilirsiniz. SSD sürücülerde hareketli parça bulunmaz. Bu nedenle daha dayanıklıdırlar, daha az güç tüketirler ve sistem tepkimesini yüzde 56’ya varan oranla hızlandırırlar. SSD ile donatılmış bir dizüstü çok daha hızlı açılıp çok daha hızlı dosya erişimi sağlar. Daha güvenilir depolama ve daha hızlı tepkimesi olan bir sistem için SSD özelliğine yükseltme olanağı sunan bir dizüstü seçebilir ya da halihazırda Intel SSD ile gelen sistemler tercih edebilirsiniz.

9) Ağırlık: Standart dizüstü bilgisayarlar yaklaşık 2- 3 kg ağırlığındadır. Oyunculuk için tasarlanmış bazı bilgisayarlar 7 kiloya kadar çıkabilirler. Ekran boyutu, işlemci gücü, klavye, disk sürücüleri, pil gibi bileşenler ağırlığı belirleyen unsurlardır. Uygun fiyata hafif bir bilgisayara sahip olmak için bazı işlevlerden vazgeçmek durumunda kalabilirsiniz. Bunun için de yine önceliğinizin hafiflik mi, yoksa yüksek performans ve daha çok özellik mi olduğuna karar vermelisiniz. Evde masaüstü bilgisayarınızın yerini alacak ve sizinle sık seyahat etmeyecekse, dizüstü bilgisayarınızın hafif olması gerekmez. Ama iş, okul, ev ve diğer aktiviteler arasında sizinle birlikte mekik dokuyacaksa, hafiflik sizin için kesinlikle önemli. Öte yandan fiyat konusunda biraz daha esnek davranarak hem hafif hem de tüm özelliklere sahip bir dizüstü bilgisayara da sahip olabilirsiniz.

10) Ekran Boyutu: Dizüstü bilgisayar ekranları çaprazlama bir köşeden ters köşeye genellikle 12 ile 20 inç arasında boyutlara sahiptir. Büyük ekranların çözünürlükleri daha yüksektir; böylece görüntü daha keskin olur. Ancak, büyük ekranlar daha çok yer kaplar, daha ağır olur ve pil ömrünü kısaltır.Dizüstü bilgisayarınızı ağırlıklı olarak film izlemek, oyun oynamak, video işlemek için ya da masaüstünüzün yerine kullanacaksanız büyük ekran tercih edebilirsiniz. Daha temel işlemler için kullanacak ya da sıkça yanınızda taşıyacaksanız daha küçük ve hafif bir ekran tercih etmelisiniz.

11) Klavye ve fare: Klavyenin boyutu dizüstü bilgisayarın boyutuna bağlıdır. Eğer küçük bir klavyede rahat edemiyorsanız harici bir standart klavye de bağlayabilirsiniz. Dizüstü bilgisayar klavyesinin altında genelde fare görevi gören ‘track pad’ veya ‘iztopu (track ball)’ bulunur. Bazı bilgisayarlarda ikisi birden de bulunabilir. Dizüstü bilgisayar almadan önce, fare işlevi gören bu parçaları deneyip rahatça kullanıp kullanamadığınızı görmelisiniz. Eğer bunları hiçbir şekilde kullanamıyorsanız dizüstü bilgisayarınıza harici olarak kablolu veya kablosuz bir standart fare takabilirsiniz.

 

 

laptop seçerken dikkat edilmesi gereken hususlar laptop seçerken nelere dikkat edilmeli laptop seçimi

Bir yanıt yazın

Yorumlar (0)

Bu yazıya ait yorum bulunamadı. İlk yorumu sen yapmak ister misin?