Proxy Dns Nedir ?

Uzman Yazar 9 Mart 2014 22:30

Proxy; kelime manası olarak “Vekil manasına gelmektedir. Teknoloji dünyasında ise Proxy;  basit anlamda kendi ip adresimiz gizli olacak şekilde başka bir bilgisayar üzerinden internete çıkmaktır. Proxy sunucular genel olarak güvenlik duvarı, ip adresi gizleme ve yasaklı sitelere giriş için kullanılır.

Güvenlik duvarı olarak kullanım: Proxy sunucular ip adresimizi gizli hale daha doğrusu başka bir ip adresiyle değiştirdikleri için girmiş olduğumuz site kayıtlarını ve girmiş olduğumuz sitelerin bizi izlemesini engeller. Bunu şu şekilde örnekleyebiliriz. Amerika üzerinden proxy ile internete çıktığımızı düşünüp google.com sitesini ziyaret ettiğimizde, Türk Telekom veya herhangi bir izleme sistemi bizim google sitesine girdiğimizi göremez aynı zamanda Google siteside bizim Türkiye üzerinden erişim yaptığımızı göremez.

IP adresimizi gizleme için kullanım: Güvenlik duvarı olarak kullanım ile aynı gerekçelerdir. Ancak bazı kişiler veya kuruluşlar giriş yaptıkları sitelerin bilinmesini istemezler bu durumlarda gerçek ip adreslerini gizleme işlemleri için proxy kullanırlar.

Yasaklı sitelere giriş için kullanım: Proxy kullanımı ülkemizde youtube sitesinin yasaklanması ile popüler hale geldi. Bu zamandan sonra yurtdışı kaynaklı ancak ülkemizde kurallara uymadıkları için mahkeme kararı ile yasaklanmış sitelere erişim için proxy kullanılır. Unutmayınız ki bu yöntemle proxy kullanımı bir anlamda suça ortak olmaya benzer. Özellikle yetişkin içeriğe sahip sitelere erişim için proxy kullanımı uygun değildir.

Popüler Proxy Programları: İnternet üzerinden arama yapılarak güncel proxy ip adresleri bulunabilir. Bunlar vasıtası ile internete çıkılabilir. Basit anlamda ayarlama yapmadan proxy kullanımı için dünya genelinde kullanılan Hotspot Shield programını tercih edebilirsiniz. Programın ücretsiz versiyonunda reklamlar sıkıcı geldiğinde isterseniz ücretli versiyonu alıp gizlilik probleminizi ortadan kaldırabilirsiniz.

güncel proxy proxy ayarlar proxy listesi proxy nedir üstmenü

Bir yanıt yazın

Yorumlar (0)

Bu yazıya ait yorum bulunamadı. İlk yorumu sen yapmak ister misin?