Windows 7 Dns Önbellek Temizleme İşlemi

Uzman Yazar 13 Ağustos 2011 20:14

Arkadaşlar windowsun en büyük sorunlarından birisi dns önbellekleme problemidir.. Bu olay bana kafayı yedirmişti. Bir türlü beceremeyince bu yazıyı sizler ve kendim için kaleme aldım 🙂 Şimdi windows 7 de dns önbellek temizleme işlemi için öncelikle “Başlat” kısmına tıklıyoruz ordan “Program veya Dosyaları ara” kısmına “cmd” yazıp entere basıyoruz. Eğer karşımıza uyarı çıkarsa kabul ediyoruz. Şimdi önümüze siyah bir ekran açıldı. açılan ekrana öncelikle aşağıdaki yazıyı aynen yazıp entere basıyoruz.

ipconfig /flushdns

bu komutu yazdığımızda bize Dns önbelleği temizlendi şeklinde uyarı verecektir. Bu noktadan sonra netsh resetlememiz gerekiyor. Birçok arkadaş ve site bunu bilmez.Onuda aşağıdaki komutla yapabilirsiniz.

netsh winsock reset

Bu işlemlerin ardından dns önbelleğimiz temizlenmiştir. Yalnız geçen gördüğüm bir püf noktayı söyleyim.. Bazı durumlarda bu işlemi yapsanız bile dns önbelleği temizlenmez. Bu durumda bu işlemleri yaptıktan sonra internet bağlantımızı modemden kesiyoruz. Bağlantı tekrar geldiğinde dns önbelleğimiz temizlenmiş olacaktır.

dns önbellek temizleme dns önbellek temizleme işlemi önbellek temizleme windows 7 dns önbellek temizleme

Bir yanıt yazın

Yorumlar (1)