WordPress Kalıcı Bağlantı Ayarları

Uzman Yazar 21 Kasım 2013 14:09

WordPress seo olarak oldukça kaliteli ve basit bir kullanış yapısına sahip bir sistemdir. Kalıcı bağlantı dediğimiz site son ekleri kolaylıkla panel üzerinden değişebilir. Tabi bazı sunucularda kolaylık bir kademe daha üste çıkacaktır. Otomatik .htaccess oluşmadığı durumlarda mutlaka ftp bağlandıktan sonra o kısımdan küçük bir ayarlama yapılmalıdır. Bu yazımızda size wordpress için en iyi kalıcı bağlantı ayarlarını anlatacağız. Aynı zamanda yine bir çok farklı metot ile sizlere fikir zenginliği sunacağız.

Kalıcı Bağlantı Ayarları Nedir ?

WordPress sitelerde konu, kategori, etiket ve diğer içeriklerin url kısmında seo yapısı uygun bir şekilde gösterilmesidir. Yani düzenlenmiş url biçimidir. Örneklendirmek gerekirse ;

Uzmanyazar.com/wordpress-kalici-baglanti

Konunun url kısmında bu şekilde gösterilmesidir.

Kalıcı Bağlantı Ayarları Ne İşe Yarar ?

Sıralamada size üst düzey bir katkı sağlar. İçerik url kısmında id yazmasından ziyade yine ilgili başlığın keyword şekilde sunulması arama motorları açısından büyük bir öneme sahiptir. Bu durum size ziyaretçi açısından oldukça katkı sağlayacaktır.

En İyi Kalıcı Bağlantı Hangisidir ?

Aslında bu durum bir çok uzman tarafından farklı olarak yorumlanmaktadır. Yani kişiden kişiye değişkenlik gösteriyor. Bende bu konuda tecrübelerime dayanarak size aşağıdaki biçimi sitelere göre önereceğim.

Flash Oyun siteleri için ;  /%postname%.htm

Blog Siteleri için ;  /%postname%

Film Siteleri için ; /%postname%.html

Article Siteleri için ; /%category%/%postname%/

Müzik Siteleri için ; /%category%/%postname%.html

Benim kendi ilgili sitelerimde kullandığım ayarlar bu şekilde. Yani her sitede aynı url formatını kullanmıyorum. Buda bana büyük bir kolaylık sağlıyor. Bir çok kişinin bu konuda yaptığı hatalardan bir tanesi de şudur ki bu hatalara asla düşmeyin ;

/%category%/%postname%-dinle.html tarzı ek getiriliyor. Bu ekler başlangıç için işinize yarasa da uzun vade de spam oluşturuyor. Bu yüzden vereceğiniz bütün emeklerin boşa gitmesini istemiyorsanız sadelikten yana olun.

Kalıcı Bağlantı Çeşitleri

%postname%.html /// ( siteadi.com/makaleadi.html )
%category%/%postname%/  ///  ( siteadi.com/kategoriadi/makaleadi/ )

%category%/%postname%.html /// ( siteadi.com/kategoriadi/makaleadi.html )

Şeklinde alternatif kullanarak sizde dilediğiniz gibi kalıcı bağlantı ayarları yapabilirsiniz. Takıldığınız bir nokta olursa yorum olarak belirtmekten çekinmeyiniz. Bol hitli günler.

kalıcı bağlantı ayarları sem seo wordpress wordpress seo

Bir yanıt yazın

Yorumlar (2)

Volkan Avatar

merhabalar aklıma takılan çözemediğim bi konu var wordpress te bi haber teması kullanmak istiyorum temanın çoğu işlevi çalışıyor ancak foto galeri video galeri yazarlar gibi bazı bölümlere tıkladığımda

The requested URL /category/foto-galeri was not found on this server.

Additionally, a 404 Not Found error was encountered while trying to use an ErrorDocument to handle the request. yazısı çıkıyor ne yapmam gerekir

admin Avatar

Muhtemelen temada foto galeri ve video galeri için şablon ile sayfa oluşturulmuş. Bunları görmediği için 404 hatası veriyor olabilir.